Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İZODER’den Pilot Proje

Yalıtım sektörünün çatı derneği Isı Ses Su ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 'Yalıtım Sektöründe Kalite Altyapısının Geliştirilmesi ve Piyasa Gözetim Denetimi Etkinliğinin Arttırılması' projesiyle İstanbul’da pilot bir çalışma başlattı. Bütçesi 1 milyon 61 bin TL olarak belirlenen projeyle

yapi.com.tr
İZODER’den Pilot Proje

Yalıtım sektörünün çatı derneği Isı Ses Su ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 'Yalıtım Sektöründe Kalite Altyapısının Geliştirilmesi ve Piyasa Gözetim Denetimi Etkinliğinin Arttırılması' projesiyle İstanbul’da pilot bir çalışma başlattı. Projenin başlangıç toplantısı, 14 Eylül Çarşamba günü The Green Park Hotel’de gerçekleştirildi. Bütçesi 1 milyon 61 bin TL olarak belirlenen projeyle, yalıtım sektöründe AB normlarına ulaşılması hedefleniyor.

İZODER'in temmuz ayında İstanbul’da başlattığı ve 12 ay boyunca sürdüreceği pilot çalışmanın ana hedefleri arasında, piyasa gözetimi ve denetimi mekanizmalarını güçlendirmek, güvenli yapılaşmaya yönelik politika ve stratejilere yön vermek, nihai kullanıcıların haklarını koruyarak kaliteli ve güvenilir ürünlere kavuşmalarını sağlamak ve küresel ısınma konusunda artı değer yaratacak çözümlere destek vermek yer alıyor.

Küresel rekabet edebilirlik potansiyeli yüksek olduğu için pilot bölge İstanbul

Toplantının açılışında konuşan İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, İstanbul’da pazara sunulan ısı ve su yalıtım malzemelerinin performans ölçümlerini yaparak, Piyasa Gözetimi Denetimi’ne destek sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Şen, “Projeyle, dünya genelinde yaşanan rekabette ve AB’ye uyum sürecinde Türkiye için artı bir değer yaratmayı amaçlıyoruz"dedi. Proje için İstanbul’un pilot bölge olarak seçilmesinin ana nedeni olarak yalıtım sektöründe küresel rekabet edebilirlik potansiyelinin yüksek olmasını gösteren Şen, "Yalıtım sektöründe kalite altyapısının geliştirilmesi ve piyasa gözetim denetimi uygulamaları sayesinde de İstanbul’un küresel rekabet edebilirlik düzeyinin yükselmesine katkı sağlayacağız" dedi.

Piyasa gözetim ve denetimiyle, AB üyesi ülkeler arasında tek bir pazar oluşturmak, sınır kontrollerini kaldırmak ve malların serbest dolaşımını sağlamak daha kolay bir hale gelecek. Ayrıca piyasaya sunulan ürünlerin teknik mevzuata uygun olup olmadığının denetlenmesiyle, tüketicilerin sağlık ve güvenliklerine etki edecek olumsuz durumlar da önlenecek. İnsan sağlığı, can güvenliği ve çevre korunurken, ekonomik anlamda da ülkemize önemli yararlar sağlanacak.

Proje hedefleri

• Yalıtım sektörünün kalite yapısının iyileştirilmesi,
• Yerel üreticilerin geliştirmiş oldukları ısı yalıtım malzemelerinin performansının ölçülmesine yönelik laboratuar alt yapısının oluşturulması,
• Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi,
• Ar-Ge için yurt dışına aktarılan finansmanın ülke ekonomisine kazandırılmasının sağlanması,
• Küresel rekabet edilebilirlik gücünün arttırılması,
• Sera gazları ile mücadele politikalarına destek olunması,
• Ürün performansının düzenli olarak tetkik edilmesiyle enerji verimliliğinin arttırılması,
• Nihai kullanıcıların fiyat ve kalite açısından korunmasının sağlanması,
• Yapı malzemeleri yönetmeliği kapsamında piyasaya güvenli ürün arz edilmesine katkıda bulunulması,
• Kamuoyunda yalıtımın önemi, enerji verimliliği ve güvenli yapı teminine dair bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların desteklenmesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izoderden-pilot-proje_89086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!