Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Japon Bankacıların Kocaeli Temasları

-VALİ YARDIMCISI YAHŞİ; "DEPREM SONRASI ORTAYA ÇIKAN KONUT AÇIĞININ GİDERİLMESİ İÇİN KREDİ DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR" İZMİT (A.A) - 15.07.2002 -

Anadolu AjansıVALİ YARDIMCISI YAHŞİ; "DEPREM SONRASI ORTAYA ÇIKAN KONUT AÇIĞININ GİDERİLMESİ İÇİN KREDİ DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR"

İZMİT (A.A) - 15.07.2002 - Kocaeli Vali Yardımcısı Metin Yahşi, kentte deprem sonrası beliren konut açığının giderilmesi için dış kredi desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Yahşi, deprem sonrası yeniden yapılanma çerçevesinde Türkiye`ye kredi desteği sağlayan Japon Uluslararası İşbirliği Bankası heyetini kabul etti. Valilik 100. yıl toplantı salonundaki görüşmede konuşan Yahşi, Marmara depreminde bölgede 35 bin konutun yıkıldığını, bunun yerine 17 bin 500 konutun yapıldığını bildirdi. Açığı gidermek için her türlü olanağı değerlendirmek istedikleriniifade eden Yahşi, "Bölgemizde konut açığı var. Bunun giderilmesi içinkredi desteğine ihtiyacımız var. Eğer bir kredi verilmesi söz konusu ise bu Özel İdareler, yerel yönetimler ve kooperatifler aracılığıyla verilebilir" dedi. Yahşi, kentin genel sorunları hakkında bilgi aktarırken de, şöyle konuştu; "İzmit Körfezi, sanayi ve evsel atıklardan dolayı kirleniyor. İzmit, Gölcük ve Karamürsel`de çalışmaları devam eden kolektör tamamlandığında, körfez rahatlayacak. Ancak, Gebze ve çevresinde evselve sanayi atıklarına karşı kaynak olmadığı için önlem alınamadı. Depremde, eğitim alanındaki fiziki yapı büyük hasar gördü. Bunların giderilmesi için 3 yıldır çalışılıyor. Önümüzdeki yıl sağlıklı bir eğitimin devamı için 3 bin 180 dersliğe ihtiyaç var. Ayrıca, Körfez ve Derince`de Körfez Geçiş Projesi devam ediyor. Bütün bunların tamamlanması için maddi kaynak gerekiyor. Eğer bir kredi verilmesi söz konusu ise bu projelere kredi desteği sağlanabilir." Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak ile İzmit Ticaret OdasıBaşkanı Hüseyin Zeytinci de, bölgedeki sanayi tesislerinin depremde büyük hasar gördüğünü bildirerek, sanayicilerin kendi imkanları ile yaralarını sarmaya çalıştığını, ancak üretimin devamlılığı için ucuz kredinin önemli olduu kaydetti. İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen`i de ziyaret eden Tadashi Annaka başkanlığındaki 6 kişilik heyetin temasları 2 hafta sürecek. (RC-TAN-TLN)

15;58 15/07/02

http://www.yapi.com.tr/haberler/japon-bankacilarin-kocaeli-temaslari_956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!