Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyük deprem ''geliyorum'' diyor...

Türkiye Jeofizik Kurumu Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu sabah meyda

turkyapisektoruservis@cemrebasin.net
Büyük deprem ''geliyorum'' diyor...

ürkiye Jeofizik Kurumu Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu sabah meydana gelen, merkez üssü Marmara Denizi açıkları olan 4.8 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, ''Bunlar doğum sancılarıdır. Bunlar bizi şöyle uyarıyor; 'İstanbul ne yaptın? Ben geliyorum. Artık sancılarım var' diyor'' dedi.
Prof. Dr. Ercan, sabahki depremin, kendisinin daha önce ''7 ve üzeri büyüklükte beklenen depremin olacağını'' ifade ettiği yerde gerçekleştiğine işaret etti. Bu bölgede, 1999 yılına kadar yılda 2000 civarında gerçekleşen küçük deprem sayısının, son dönemde yılda 2 bin 500'e yükseldiğini vurgulayan Prof. Dr. Ercan, ''Büyük deprem olmadan önce böyle depremlerin olması olağan. Bunlar, kılavuz niteliğindeki depremlerdir, doğum sancılarıdır. Bu depremler bizi şöyle uyarıyor; 'İstanbul ne yaptın? Ben geliyorum. Artık sancılarım var' diyor'' diye konuştu.
Prof. Dr. Ercan, ''depremin büyüklüğü su olacak'', ''fay 5 parçalı'' şeklindeki tartışmaların ''safsata'' olduğunu ve artık bunların bir kenara bırakılarak hızla işe girişilmesi gerektiğini vurguladı.

Sağlam yerde, sağlam yapı
Türkiye Deprem Vakfı İkinci Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan da sabahki depremin öncü bir deprem olabileceğini dile getirerek, ''Bu deprem, bölgenin gerilim altında olduğunu ve bu gerilimin yavaş yavaş boşaldığını gösteriyor. Ama kesin bir şey söylemek doğru değil. Kesin olan bir şey İstanbul'da 7.4 büyüklüğünde depremin olacağıdır. Zaten İstanbul'da ne olacağı belli. Yarın olacakmış gibi hazırlanalım.'' Buna karşın yapılacak tek bir şeyin olduğunu, ''can kaybını önlemek gerektiğini'' vurgulayan Prof. Dr. Tezcan, şunları söyledi: ''Depremde can kaybı 40 bin kişi tahmin ediliyor. Böyle büyük bir acıyla karşılaşmamak için hazırlanmalıyız. Bütün medeni ülkelerde can güvenliği, devletin teminatı altındadır. Nasıl trafik muayenesinden geçmemiş araç trafiğe, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye attığı için çıkartılmıyorsa, bir depremde göçme riski taşıyan bir bina daha büyük bir can kaybına neden olacağı için, bunun da saptanması ve kullanımdan men edilmesi konusu bir devlet görevidir.'' Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, sabahki depremin riskli bir alan içinde olduğunu söyleyebileceğini belirterek, ''Öncü olduğunu söylemek, şu aşamada mümkün değil. Marmara gerilmişti zaten. Onun sonucu oluşum mekanizması belirlenebilirse belki bir yorum yapılabilir ama, hiçbirisi İstanbul depreminin ne zaman olacağı hakkında kesinlik taşımaz'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-deprem-geliyorum-diyor-_537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!