Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Japon Mühendisin İntiharından Herkes Ders Çıkarmalı'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İzmit Körfez geçişini sağlayacak asma köprü inşaatının halatlarından birinin kopmasından kendisini sorumlu tutarak intihar eden Japon mühendisin ölümünden herkesin ders çıkartması gerektiğini ifade etti.

yapi.com.tr
'Japon Mühendisin İntiharından Herkes Ders Çıkarmalı'

DHA'nın haberine göre, Türkiye’de yaşanan iş kazalarını değerlendiren Gökçe “Yadırgamadık. Çünkü Japonların geleneğinde böyle bir şey vardır. Yapmış oldukları bir kusur eğer can ve mal kayıplarına neden olacaksa onun bedelini kendi canlarıyla öderler. Ülkemizde inşaat sektöründe, diğer alanlarda yaşanan iş cinayetlerini düşündüğümüzde bu davranıştan ders almamak mümkün değil. Sadece bir halatın kopmasından dolayı canına son veren bir meslektaşım, ülkemizde depremlerde ortaya çıkan binlerce insanın ölümünü, milyarlarca dolar mal kayıplarını düşünememiştir” dedi. İnşaat mühendislerinde mesleki bilginin yanı sıra ahlaki ve etik değerlerin de olması gerektiğini vurgulayan Gökçe, Japon mühendis Kishi Ryoichi’nin ölümünden Cumhurbaşkanı’ndan Başbakana, bakanlardan meslek insanlarına kadar herkesin alacağı çok ders olduğunu söyledi.

Türkiye algısıyla sıradan bir olay olarak değerlendirildi

Halat kopmasının Türkiye’deki algılarla değerlendirildiğinde ‘trafik kazası gibi’ olağan bir şey olduğunu belirten Gökçe, “Halat üretim evresinde kopmuştur. Ama meslektaşımız konuya böyle bakmamış, tamamlanmış bir köprüden geçecek onlarca aracın suya gömülebileceğini ve bunun da kendi kusuru olabileceği şeklinde değerlendiriyor. Varlığına son veriyor” dedi.

Gökçe, mesleğini titizlikle yaptığını düşündükleri Japon mühendis Ryoichi’nin ailesi ve Japonya İnşaat Mühendisleri Odası ile yakın ilişki kuracaklarını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japon-muhendisin-intiharindan-herkes-ders-cikarmali_129680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!