Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Tren Üzerine HES’e Durdurma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’da planlanan hızlı tren güzergahının ve Batı Çevre Yolu’nun üstüne HES izni verdi. Duraliler HES’e ilişkin hazırlanan ve belediye meclisinde reddedilen plan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylandı. Danıştay, Büyükşehir Belediyesinin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı aldı.

yapi.com.tr
Hızlı Tren Üzerine HES’e Durdurma

DHA'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya için planlanan hızlı tren güzergahının ve kent merkezini ağır tonajlı taşıtlardan kurtaracak Batı Çevre Yolu’nun tam üstüne HES için ‘noktasal’izin verdi. Antalya’nın merkez ilçelerden Kepez sınırları içinde yapılacak Duraliler Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) için yatırımcı firma, Antalya Büyükşehir Belediyesine imar planı onayı için başvurdu. Kepez Kanal Çıkışı olarak adlandırılan derenin üzerine yapılacak Duraliler HES’ine ilişkin nazım imar planları, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 7 Haziran 2010’da reddedildi. Buna rağmen yatırımcı firma tarafından hazırlanan 1000 ve 5 bin ölçekli imar planları, imar planını onaylama yetkisi bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na götürüldü. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İmar Kanunu’ndan aldığı resen plan yetkisini kullanarak 2 Ağustos 2011’de imar planını onayladı. Bunun üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi, noktasal izin verme yetkisini elinde bulunduran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine Danıştay'da dava açtı.

Davada Büyükşehir Belediyesi, Duraliler HES’inin Antalya kentine içme suyu sağlayan Kırkgöz kaynağı ve Kepez HES’ten bırakılacak sulardan yararlanacağını belirterek, 4 noktada planlara itiraz etti. Büyükşehir Belediyesi avukatı İlker Gedik, proje raporuna göre tarımsal faaliyetlerin ne şekilde etkileneceğinin, proje sahası orman alanında kaldığından çevredeki flora ve faunanın suya olan ihtiyacının değerlendirmesinin, çevrede varsa alabalık üretim çiftliklerinin durumunun ve HES’in doğal su ekosistemine olası etkisinin bilinmediğini savundu.

Danıştay 6’ncı Dairesi, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden Prof. Dr. Melih Ersoy ve Prof. Dr. Baykan Günay, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı Hidrolik Bölümünden Doç. Dr. Nuri Merzi’nden bilirkişi heyeti oluşturdu. Danıştay 6’ncı Dairesi, bilirkişi raporu doğrultusunda 27 Aralık 2013 tarihinde verdiği kararla Duraliler HES’ine ilişkin yeterli ölçüde ve bilimsel, teknik yöntemlere uygun inceleme yapılmadığına hükmederek, planların yürütmesini durdurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-uzerine-hese-durdurma_117413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!