Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Jeotermal Kuyusundaki Patlamanın Nedeni Belli Oldu

Aydın’ın Efeler ilçesinde jeotermal kuyusunda meydana gelen patlamayla ilgili yapılan valilik açıklamasında, patlamanın mühürlenen kuyu ile daha önce açılan kuyu arasında boru bağlantısı çalışması sırasında, gazın basınçla dışarı çıkması sonucu yaşandığı belirtildi.

yapi.com.tr
Jeotermal Kuyusundaki Patlamanın Nedeni Belli Oldu

Efeler ilçesi Yılmazköy mahallesindeki jeotermal kuyusundaki patlamanın nedeni belli oldu. Geçtiğimiz Cuma günü sokağa çıkma yasağından yararlanan firmanın, mühürlü olan kuyudaki akışkanı boru ile başka kuyuya bağlamaya çalışırken patlama yaşandığı ortaya çıktı.

Aydın Valiliği’nin olayla ilgili yaptığı açıklamaya, avukat Arif Ali Cangı, “Yargı kararının arkasından dolanılmasına kılıf bulma çabasını görüyoruz” tepkisini gösterdi.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; valilik açıklamasında patlamanın mühürlenen kuyu ile daha önce açılan kuyu arasında boru bağlantısı çalışması sırasında, gazın basınçla dışarı çıkması sonucu yaşandığı belirtilerek, “AY-17 kuyusuna ilişkin; 13.06.2016 tarihli ÇED görüşü bulunmaktadır. AY-17 jeotermal üretim kuyusu, bağlantı yapılacak olan KEN-1 jeotermal enerji santrali ve jeotermal boru hatlarına ilişkin, idari yargıdan alınan herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı bulunmamaktadır.” görüşüne yer verildi.

 


“Mahkeme kararı bypass ediliyor”
Valilik açıklamasına sert tepki gösteren avukat Arif Ali Cangı, patlama olan A-17 kuyusu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2015 yılında “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmesinin iptali için Efgan Çetin ve arkadaşları adına dava açıldığını, Aydın 1.İdare Mahkemesinin ÇED olumlu kararını iptal ettiğini, kararın 2018 yılında Danıştay 14. Dairesince onandığını hatırlattı.

Cangı, “Anayasanın 138. maddesi gereğince bu yargı kararını hiç kimse değiştiremez. Valilik açıklamasında ‘ÇED görüşü bulunmaktadır' diyor. ÇED görüşü diye bir şey olmaz. Ya ‘ÇED gerekli değildir', ya da ‘ÇED olumlu kararı' olabilir. ‘ÇED görüşü' adı altında bir belgeyle ÇED olumlu kararı iptal edilen kuyu çalıştırılamaz” görüşlerini dile getirerek mahkeme kararının bypass edilmeye çalışıldığını savundu.

Yargı kararına direnmenin en basit anlamıyla görev ve yetkiyi kötüye kullanmak anlamına geldiğini savunan Cangı, şunları söyledi: “Ortada kanuna karşı hile, devam eden bir suç bulunmaktadır, ortaya çıkan patlama ile hile ve suçları gün yüzüne çıkmıştır. Sayın Valiye önerimiz;  hukuk devleti ilkesine ve doğaya karşı işlenen suça dur demesi, şimdiye kadar suç işleyenler hakkında derhal idari ve adli soruşturma açması. Aydın’ın mülki idari amiri olarak kendisinden beklentimiz, yaşamı koruyan icraatlar yapmasıdır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jeotermal-kuyusundaki-patlamanin-nedeni-belli-oldu_179845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!