Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Jeotermal Şirketleri Yasaktan Faydalanıyor

Eylemdeki yurttaş yasak yüzünden eve kapanınca, jeotermal enerji santrali şirketleri kuyu kazmaya başladı.

yapi.com.tr
Jeotermal Şirketleri Yasaktan Faydalanıyor

Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kentte 39 JES olduğunu, Türkiye’deki JES’lerin yüzde 58’inin burada bulunduğunu söyledi. Geçen hafta kuyulardan birisinin patladığını, 170 derece sıcak suyun 6 saat boyunca 40 metre yükseğe fışkırdığını anımsatan Bülbül, çıkan gazların doğaya salındığına, ağır metallerin çevreye yayıldığına dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Aydın’da başta köylüler olmak üzere yurttaşların doğaya, çevreye ve tarıma zarar verdiği için karşı çıkarak eylemlerini sürdürdükleri jeotermal enerji santrali (JES) şirketleri yeni bir yol buldu. Eylemdeki köylüler, sokağa çıkma yasağı nedeniyle eve kapanınca enerji sektöründe faaliyet gösterdikleri için yasaktan istisna olan enerji şirketlerinin hemen çalışmaya başladıkları bildirildi.

 

 

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın’da Covid-19 virüsünün yanı sıra bir de “JES virüsü” olduğunu söyledi. Bülbül, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Afrodisias antik kentinin bulunduğu Karacasu’nun yanında JES’ler kurulduğuna dikkat çekti.

Bülbül, Aydın’daki toplam arazi sahasının yüzde 85’inin JES’lere açıldığını belirterek “JES’lerin olduğu yerlere gittim. Siyasi görüşü ne olursa olsun yurttaş ‘havamızı, toprağımızı kirletecek JES’lere hayır’ diyor.” dedi.

Bülbül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na JES’lerden çıkan hidrojen sülfür gazını sorduğunu, yanıt olarak ise bu gazın JES’ler için olağan sonuç olduğunun ifade edildiğini bildirdi. Bülbül, “Yani hidrojen sülfür bu işin fıtratında var demeye getiriyorlar.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jeotermal-sirketleri-yasaktan-faydalaniyor_179851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!