Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“JES'ler Konusunda Halkı Bilinçlendirmek Görevimizdir”

Aydın'ın Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katıldığı gerekçesiyle soruşturma açılan Aydın Çevre Platformu (AYÇEP), Aydın Tabip Odası ve Aydın Tema Vakfı tarafından ortak basın açıklaması gerçekleşti. Yapılan açıklamada, “Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir” denildi

yapi.com.tr
“JES'ler Konusunda Halkı Bilinçlendirmek Görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi’nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası Başkanı, AYÇEP ve TEMA yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Birgün'de yer alan habere göre; Karacasu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma doğrultusunda AYÇEP ve Tabip Odası Başkanları ifade verdi. Yaşanan gelişmelerin ardından Aydın Çevre Platformu (AYÇEP), Aydın Tabip Odası ve Aydın Tema Vakfı tarafından, Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda ortak basın açıklaması gerçekleşti. Açıklamaya Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da katıldı.

"JES'ler konusunda halkı bilinçlendirmek görevimizdir"
Ortak basın açıklamasını okuyan Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, yapılan bilgilendirme toplantısının köylünün talebi olduğunu ve aynı zamanda anayasal hakları olduğunu ifade ederek, “Halkın sağlığı için yaptığımız ve yapacağımız bilgilendirme toplantıları barışçıl olduğu sürece anayasal güvence altındadır. Yasal olmayan, yerleşim yerlerine ve birinci sınıf tarım arazilerine halkın sağlığını hiçe sayarak açılan jeotermal tesislerdir. Sayıları gittikçe artan jeotermal enerji santrallerinin (JES) havamızı, toprağımızı ve suyumuzu kirletmesine; inciri ve zeytinimizi yok etmesine ve bütün bunların beklenen sonucu olarak da Aydın halkının sağlığını bozmasına müsaade etmeyeceğiz. İnsan sağlığını tehdit eden her konu da olduğu gibi JES’ler konusunda da halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir. Görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Hekimler olarak, Hipokrat’tan bu yana görevimizi bu anlayışla yerine getiriyoruz. Bu nedenle de, halkımızın sağlığını korumaya 6023 sayılı TTB yasamızda da yer aldığı üzere bugün de yarın da devam edeceğiz” dedi.

"Doğru bildiğimiz bu yoldan bizi döndüremeyeceksiniz"
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise “Hukuka aykırı bir durum yok. Bu basın açıklaması zorunluluğumuzu çağdaş ülkede bir kişiye anlatsak bizi ayıplarlar. Maalesef ki böyle bir ülkede yaşıyoruz. Ne yazık ki birilerinin umutları söndü. Geçtiğimiz pazar günü her şeyin güzel olacağı düşünce iktidara geldi. Ve umutlarımız yeşerdi. Daha da güzel olacak. Korkmayın. Çünkü biz doğru taraftayız. İnsanlarım yaşam alanlarını koruyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Başka bir isteğimiz yok. Arkadaşlarımız bilgilendirme toplantısı yaptığı için soruşturma yediler. Soruşturma açılan arkadaşların alınlarından öpüyorum. 50 tane soruşturma açsanız, doğru bildiğimiz bu yoldan bizi döndüremeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/jesler-konusunda-halki-bilinclendirmek-gorevimizdir_173551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!