Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

JES’ler Ağaçları Kanser Etti

Aydın’da JES’ler, incirleri dalında çürüttü. Kızılcaköy’de incir ve zeytin üretimi ile geçindiğini söyleyen Şennur Efe: Ziraat mühendisleri ağaçlarımızın kanser olduğunu söyledi. İncirlerimiz çürüyüp dalından düşüyor. Hasada dayanmayacak dedi.

yapi.com.tr
JES’ler Ağaçları Kanser Etti

Aydın’da jeotermal enerji santrallari (JES) bölge halkının önemli geçim kaynakları arasında bulunan incir ve zeytin ağaçlarını kurutuyor. Özellikle incir ağaçlarında görülmeye başlanan kanser hastalığı incirleri olgunlaşmadan dalından düşürmeye başladı. Ağustos ayında hasat yapacak olan köylüler, hasat zamanına kadar ağaçlarda incir kalmamasından korkuyor.

Aydın’ın Kızılcaköyü’nde incir ve zeytin üretimi ile geçimini sağladığını belirten Şennur Efe, “JES’lerin kurulması ile birlikte ağaçlarımız hastalanıp ölmeye başladı. Ürünlerimizi eskiden yurt dışına gönderirken şimdi kendimiz tüketecek kadar bile ürün elde edemiyoruz” dedi.

İlaçlama fayda etmedi
Birgün'den Burcu Cansu'nun haberine göre Efe, şunları söyledi, “Ağaçlarımız hastalandı. Ziraat mühendisleri incir ağaçlarımızın kanser olduğunu söyledi. Bunun tek sebebinin her köşe başına kurulan JES’ler olduğunu biliyoruz. Jeotermalden çıkan zehirli akışkanlar bir süre sonra çökerek toprağı zehirliyor. Zehirlenen toprak da ağaçlarımızı öldürüyor. Ağaçlarımızı ilaçlattık ama fayda etmedi. Ölmelerini engelleyemiyoruz. İncirlerimizin olgunlaşması gerekirken dalında kararan incirler yere dökülüyor. İncirlerin içinden bir su akıyor ve yere düşen incir parçalanıyor. Bu gidişle hasat zamanına kadar dalında incir kalmayacak. Jeotermaller için köylülerin geçim kaynaklarını bitirdiler.”

Efe, çevre köylerde de aynı sorunun yaşandığına dikkati çekerek, “Bizler yıllardır jeotermallerin kaldırılması için mücadele ediyoruz. Önce bizler kanser olduk şimdi de ağaçlarımız. Artık yeter, bizler JES istemiyoruz. Bugün akşam kent meydanında Aydın’ın bütün köylülerinin katılımı ile bir eylem yapacağız. İncirimize de zeytinimize de sahip çıkıyoruz” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/jesler-agaclari-kanser-etti_173529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!