Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yılmazköylülerin Engellediği JES'çi Şirketin Lisans İptali Kesinleşti

Aydın'a bağlı Yılmazköy'de JES borusu döşemek isteyen ve halkın engel olduğu şirketin proje lisansı almak için yaptığı son başvuru da reddedildi.

yapi.com.tr
Yılmazköylülerin Engellediği JES'çi Şirketin Lisans İptali Kesinleşti

Aydın'a bağlı Yılmazköylülerin son bir haftadır JES borusu döşemesine engel olduğu şirketin üretim lisansının iptali kesinleşti. Daha önce yerel mahkemeler ve Danıştay tarafından üretim lisansı iptal edilen proje için EPDK'nin ve şirketin yaptığı karar düzeltme başvurusu da reddedildi.

Proje, sulu tarım alanı ve zeytinlikte
Yılmazköy yakınlarında JES yapmak isteyen Ken Kipaş A.Ş şirketine Enerji Piyasası Düzenleme kurulu (EPDK) tarafından verilen üretim lisansına karşı yöre halkının açtığı davada Ankara 15. İdare Mahkemesi, proje sahasının sulu tarım arazileri ve zeytinliklerle kaplı olduğu, projenin kimyasal ve termal kirlilik ile su kalitesine olumsuz etkileri gibi gerekçelerin yanında projenin ÇED raporu olmadığını belirterek lisansı iptal etmişti. Mahkeme kararında Anayasanın 56. Maddesindeki sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı hükmüne de vurgu yapmıştı. Mahkeme, Aydın 2. İdare Mahkemesinin projenin ÇED Gerekli değildir kararını iptal etmesine dayanak yapılan bilirkişi raporuna da atıfta bulunurken, bu kararın temyizi başvurusunun da Danıştay 14. Dairesi tarafından reddedildiği dile getirildi.

"Bozmak için hiçbir neden yok"
Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre; bu kararın da EPDK ve şirket tarafından temyizini görüşen Danıştay 13. Dairesi Ankara 15. İdare Mahkemesinin verdiği kararın bozulması için hiçbir nedenin olmadığını belirterek, mahkeme kararını oybirliği ile onadı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yilmazkoylulerin-engelledigi-jesci-sirketin-lisans-iptali-kesinlesti_172999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!