Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Jüri Başkanı: ‘İzmir’i Temsil Edecek Bir Yapı Olacak’

Jüri Başkanı Doç. Dr. Celal Abdi Güzer, Karşıyaka'da kültürel tesis olarak ayrılan alana, programa uygun olarak kültürel, sanatsal, potansiyel değerlere cevap verecek bir opera binası ve çevre düzenleme projesinin elde edilmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca açılan 'İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası Mimari Proje Yarışması'

yapi.com.tr
Jüri Başkanı: ‘İzmir’i Temsil Edecek Bir Yapı Olacak’

Jüri Başkanı Doç. Dr. Celal Abdi Güzer, Karşıyaka'da kültürel tesis olarak ayrılan alana, programa uygun olarak kültürel, sanatsal, potansiyel değerlere cevap verecek bir opera binası ve çevre düzenleme projesinin elde edilmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca açılan 'İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası Mimari Proje Yarışması' sonucunu değerlendirdi. Radikal Gazetesi'nde yer alan habere göre, mimar Doç. Dr. Celal Abdi Güzer, yeni operayı şöyle anlattı:

“25 bin metrekare bir arsada 30 bin metrekare civarında bir program. Büyük opera salonu, sahnesi, yan sahneleri, servis alanlarıyla birlikte bir ‘kültür yapısı’ diye düşünebiliriz. İçinde operayı da destekleyecek ve ondan beslenen başka işlevler var. 1200 kişilik ana salon, 400 kişilik bir küçük salon yer alıyor. Bale ve onunla ilgili atölyeler var. Konumu itibariyle de kentin belli bir bölgesinde yeniden bir çekim ve canlanma yaratacağını, İzmir’i temsil edecek bir yapı olduğunu düşünüyoruz. Özellikle denize yönelen fuaye alanının bir tür kentsel mekana dönüşme potansiyeli var. Birçok farklı etkinliği de barındıracak ve gündelik yaşamla sanatın buluşması için bir ortam oluşturacak. Denizden başlayan yeşil alan da bizim arsamızla bütünleştirilecek. Denize doğru yükselerek gelen, böylece deniz tarafında kente bakan,  ana yüzünde biraz daha yüksek ve etkili bir cephe oluştururken öbür tarafta adeta kentin bir parçası olmaya yönelen, bu anlamda üstünü bir teras olarak kullanabileceğimiz bir yapı. Arka taraflarda servis alanları ve ofisler, önde fuaeye bölümü var. Burası camlı ve denize açılıyor. Burada sergi ve satış yerleri ile toplantıların olacağı varsayılıyor. Bu yapının özelikle çevreyle kurduğu ilişki ve çağdaş bir mimarlık diline referans veriyor olması jüriyi çok etkiledi. Kamusal alanı güçlü bir şekilde yapının içine taşıyor olması, kentle bütünleşmesi, trafiğe getirdiği çözüm, çok boyutlu yaya ağıyla bütünleşme biçimi etkileyici.”

ETİKETLER: proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/juri-baskani-izmiri-temsil-edecek-bir-yapi-olacak_82243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!