Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaçak Kat Bahane, Amaç Odayı İtibarsızlaştırmak

Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, Karaköy’deki Mimarlar Odası’nın restoranının yıkılacağı iddialarına “Ortada kaçak bir yapı yok, düzeltilebilir imalat hatası var. Amaçları mimarlar odasını itibarsızlaştırma" dedi.

yapi.com.tr
Kaçak Kat Bahane, Amaç Odayı İtibarsızlaştırmak

Hatırlanacağı gibi hükümete yakın gazetelerde Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki hizmet binasına iskanı olmadığı, terasa yapılan Ferahfeza restoranının plana aykırı ve işletme ruhsatı olmadığı iddia edilmişti. Beyoğlu Belediyesi de 30 Haziran’da binaya giderek tutanak tutmuştu.

Bugün Star gazetesinde yer alan haberde Beyoğlu Belediyesi ekiplerince yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporu dikkate alan encümenin 15 gün süre içinde Mimarlar Odası’nın 'kaçak yapıyı' projeye uygun hale getirmez ise belediye ekiplerinin yıkım yapacağı belirtildi.

Mimarlar Odası daha önce konuyla ilgili yaptığı toplantıda gazetecilere binanın eski ve yeni fotoğrafları, iskanı, tapusu, tadilat ruhsatı, restoranın Beyoğlu Belediyesi’nden alınmış işletme ruhsatı, belediyenin 30 Haziran’da tuttuğu tutanak ve buna yapılan itiraz belgelerini paylaşmıştı.

Ruhsatı belediye kendi verdi

bianet’e konuşan Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, restoranın kaçak olmadığını sadece ranta ya da mekan büyütme amaçlı olmayan imalat hatası olduğunu bunun da düzelebileceğini söyledi.

“Restoranda çok küçük bir imalat hatası söz konusu. Kiraya verdiğimiz işletmeci 5 metre olması gereken çatı mahyasını 5,50 yapmış. Kesinlikle rant sağlama, ya da mekan kazanma ile ilgili bir durum söz konusu değil. İmalattan kaynaklı ölçüm büyüklüğü var, bu da İmar Kanunu çerçevesinde mekan içindeki bir müdahaleyle düzeltilebilir.

Ancak söz konusu gazetelerdeki haberlerde sanki kaçak bir restoran varmış gibi gösteriliyor. Oysa buranın işletme ruhsatını Beyoğlu Belediyesi kendi verdi. Hükümetin baskısı sonucu ise şimdi belediye Mimarlar Odası’nı itibarsızlaştırmak, üzerinde zaten kurulan baskıyı arttırmak için böyle bir yola başvurdu. Zaten uzun süredir yasal değişikliklerle meslek odaları işlevsizleştirilmek isteniyor. Bu olay da bunun son örneği."

Daha önce de bizi atmak istediler

Nilay Vardar'ın haberine göre Yılmaztürk, Belediye’nin tutanağında Mimarlar Odası binasının da 30 santimetre büyütüldüğünün iddia edildiğini ve buna karşı verdikleri itiraza yanıt beklediklerini söyledi.

“Yarın öbür gün sahte tutanağa dayanarak burayı mühürlemeye gelirler mi bilemem. Ancak daha önce de 4 Aralık 1996’da Yıldız Dış Karakol binasından yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen bizi eşyalarımızla sokağa atmışlardı. Dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Sonra davayı kazanıp binaya döndük ve tazminat da aldık.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-kat-bahane-amac-odayi-itibarsizlastirmak_133238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!