Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaderimizi Değiştirecek Anlaşma!

Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin artırılmasını sağlayacak Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'de kurulm

internethaber.com/24.09.2002b>Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin artırılmasını sağlayacak Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'de kurulmasına ilişkin tasarının ABD Temsilciler Meclisi Komitesi tarafından kabul edildiğini belirterek, "Nitelikli Sanayi Bölgesi Türkiye'nin kaderini değiştirecek" dedi.

ATO Başkanı Şaban Baş, yaptığı açıklamada, Nitelikli Sanayi Bölgesi Tasarısı'nın, ABD Kongresi'nin bir alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin uluslararası ticaret işlerine bakan komitesi tarafından Ermeni lobisinin engelleme girişimlerine rağmen kabul edilmesinin son derece sevindirici olduğunu söyledi.

Baş, "Şimdi bize düşen görev, Temsilciler Meclisi onayı için gereken süreçte yeni bir engellemeye meydan vermemektir" diye konuştu.

Tasarının, Temsilciler Meclisi ve ABD Kongresi'nden geçmesinin ardından Türkiye'de yer seçiminin gündeme geleceğini dile getiren Baş, Nitelikli Sanayi Bölgesi için Türkiye'de en uygun yerin Adana'nın Yumurtalık İlçesi'ndeki Serbest Bölge olduğunu, bu bölgenin Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Yakındoğu pazarlarına erişebilmede en ideal yer olduğunu savundu.

Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin Yumurtalık İlçesi'nde kurulması için uzlaşma ortamının sağlanması gerektiğini ifade eden ATO Başkanı Şaban Baş, şunları söyledi:

"ABD hükümeti tarafından belirlenen, 'üretilen malların Amerikan pazarına gümrüksüz ve kotasız gidebildiği' bu bölgenin Türkiye'de kurulması, ülke ekonomisinin gelişmesi ve bölge barışının sağlanması adına çok önemlidir. Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'de kurulması, yatırımları teşvik edeceği gibi, ülkemiz açısından yetersiz kalan yabancı sermaye girişini de özendirecektir. Nitelikli Sanayi Bölgesi, Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile petrokimya sektörünün de hızlı gelişmesine imkan sağlayacaktır. Hazar petrollerini dünya pazarına taşıyacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın faaliyete geçirilmesi ile de bölge ayrı bir önem kazanacaktır."

ATO Başkanı Şaban Baş, 1998 yılında resmen faaliyete geçen Yumurtalık Serbest Bölgesi'nin, 4.5 milyon metrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük alanına sahip serbest bölgesi olduğunu belirterek, "Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin kurulmasını istediğimiz alan, serbest bölgenin devamı olup, 47.5 milyon metrekarelik araziyi teşkil etmektedir. Bu arazi kamulaştırılmış olması nedeniyle Hazine' ye ek yük getirmeyecektir. Ürdün ve İsrail toprakları arasında kurulan Al Hassan Sanayi Bölgesi'nin toplam alanının 427 bin metrekare olduğu göz önüne alınırsa, Yumurtalık ayrı bir önem kazanmaktadır. Bölge, 3 kıtaya yakın olması itibariyle Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Yakındoğu pazarlarına erişebilmede ideal bir yerdir" dedi.

Türkiye'nin en büyük özel sektör limanına da sahip olan bölgenin; Mersin Limanı'na 150, İskenderun Limanı'na 50, Adana Uluslararası Havalimanı'na 80 kilometre uzaklıkta bulunduğunu belirten Baş, "Serbest bölgeye otoban bağlantısının yanı sıra, 16 kilometre mesafede yer alan ve yakın gelecekte bölgenin içerisine kadar getirilecek demiryolu bağlantısı projesi hazır bulunmaktadır. İncirlik Hava Üssü'ne 70 kilometre uzaklıkta ABD ortaklığı ile kurulacak Nitelikli Sanayi Bölgesi, Ortadoğu'da dengeleri sağlama adına stratejik bir öneme sahip olacaktır. Kısaca Türkiye'nin eline, 'gelişmekte olan ülke statüsünden, gelişmiş ülke' statüsüne geçebilmesi yolunda büyük bir fırsat geçmiştir. Bu fırsatı değerlendirmek tarihi bir sorumluluktur. Bu konuda başta Adana milletvekillerimiz olmak üzere konuyla ilgili herkesin gerekli girişimlerde bulunmalarını ve Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin Yumurtalık'ta kurulmasına ilişkin katkı sağlamalarını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaderimizi-degistirecek-anlasma_1859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!