Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kerkük-Yumurtalık Hattı Kapatıldı

Kerkük-Yumurtalık boru hattında biriken 2 milyon tona yakın petrol satılamadığı için hat kapatıldı. Dışişleri Bakanlığı bugün, ABD ve Birleşmiş

NTV-MSNBCb>Kerkük-Yumurtalık boru hattında biriken 2 milyon tona yakın petrol satılamadığı için hat kapatıldı. Dışişleri Bakanlığı bugün, ABD ve Birleşmiş Milletler’e müracaat ederek, biriken petrolün bir an önce satılmasını istedi.
Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattı, 1991’deki Körfez Savaşı’nda olduğu gibi bu kez de kapatıldı. Bölgedeki savaş gemileri nedeniyle limana yanaşamayan tankerler dolum yapamazken, Irak’taki yönetim boşluğu nedeniyle muhatap da bulunamıyor.
Enerji ve Dışişleri bakanlıklarının bu sabah saatlerinde yaptığı toplantının ardından Ankara, ABD ve Birleşmiş Milletler’e başvuruda bulundu. Başvuruda, Ceyhan terminalinde alıcı bekleyen 2 milyon tona yakın petrolün satışı için yardım istenirken, savaş gemileri yüzünden limana yanaşamayan tankerlerin güvenliğinin sağlanması da istendi.
Operasyon başlamadan önce ABD ile yapılan görüşmelerde boru hattının korunması yönünde her türlü garanti alınmıştı. Ancak buna rağmen Kuzey Irak’taki gelişmeleri kaygıyla izleyen Türkiye’nin, hattın güvenliğini kendi birimleriyle takip ettiği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kerkuk-yumurtalik-hatti-kapatildi_4018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!