Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kadıköy-Kartal Metrosu’nda Vagonlar Raylara İndirilmeye Başlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan Kadıköy Kartal Metrosu’nda vagonların raylara indirilmesine başlandı. Tır ile parça parça Kartal Taş Ocakları Mevkii'ne getirilen vagonlar, yaklaşım tünelinde raylara aktarıldı. Hattın bu yıl sonunda açılması hedefleniyor.

yapi.com.tr
1 Kadıköy-Kartal Metrosu’nda Vagonlar Raylara İndirilmeye Başlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan Kadıköy Kartal Metrosu’nda vagonların raylara indirilmesine başlandı. Tır ile parça parça Kartal Taş Ocakları Mevkii'ne getirilen vagonlar, yaklaşım tünelinde raylara aktarıldı. Hattın bu yıl sonunda açılması hedefleniyor.

22 kilometre uzunluğa sahip Kadıköy-Kartal Metrosu’nda 16 istasyon bulunuyor. Kartal’dan Pendik Kaynarca’ya kadar uzatılan hatta, 15 istasyonda elektromekanik ve ince işler başladı. Kozyatağı-Kartal arasında ray döşenmesi tamamlandı. Günde 250 m. ray montajı yapılıyor. Hattın toplam ray uzunluğu 48 bin 572 metreyi bulacak.

Son teknoloji vagonlar hizmete alınıyor

Hat için temin edilen vagon sayısı hattın Kaynarca’ya uzatılması sebebiyle 120’den 144’e çıkarıldı. Ocak ayında başlayan sevkiyat sürecinde bugüne kadar 16 vagonun sahaya geldi. 4’lü vagonlar 1.084 yolcu kapasiteli, 8’li vagonlar ise 2 bin 168 yolcu kapasiteli. Hatta yüksek kapasiteli vagonlarla daha fazla yolcu taşıma imkânı sağlandı.

Kadıköy-Kartal Metro hattı ile Marmaray, Yenikapı-Hacıosman ve Otogar-Bağcılar-İkitelli Hatları tamamlandığında; Kartal’dan metroya binen bir yolcunun Kadıköy’e 29 dakikada, Üsküdar’a 35 dakikada, Yenikapı’ya 47 dakikada, Taksim’e 55 dakikada, Otogar’a 66 dakikada, Hacıosman’a 79 dakikada, Atatürk Havalimanı’na 79 dakikada, Olimpiyat Stadı’na 89 dakikada ulaşılabilecek.

* Tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine uygun.. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz yapılacak. Bu işletmeye ekonomi ve esneklik sağlayacak.
* Vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları mevcut olup, yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı mümkün olacak.
* Tüm vagonlarda ısıtma, soğutma ve havalandırma mevcut.
* Yolcu güvenliği için araç içi ve dışı kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek.
* Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital göstergeler olacak.
* Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı online bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” vardır Ayrıca bu yol haritası üzerinde diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktalarının gösterimi mevcut.
* Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) var.
* Araç içinde, araç istasyona geldiğinde hangi yöndeki kapıların açılacağını gösteren dijital  “OK” göstergesi olacak.
* Tüm vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip.
* Yolcular ile makinist arasında aktif iletişim sağlanabilecek.
* Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu ile yangın izolatörleri olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoy-kartal-metrosunda-vagonlar-raylara-indirilmeye-baslandi_87215.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • "YİĞİDİ VUR, HAKKINI VER!..." Bu büyük ve o derecede önemli projeyi, rekor sürede tamamlamayı başaran, Başkan'dan işçilere kadar herkese tebrikler, teşekkürler. Aynen devam, İstanbul'un altını, "Demir Ağlarla örelim..." YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!