Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadıköy’de Kirlilik Yüzünden Salgın Riski

Kurbağalıdere'ye kanalizasyon sularının karışmasının salgın hastalık riski yarattığını belirten enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Melahat Cengiz, “Kadıköy'de ishal oranlarında artış var" dedi.

yapı.com.tr
Kadıköy’de Kirlilik Yüzünden Salgın Riski

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kurbağalıdere ıslah çalışması nedeniyle kanalizasyon sularının Kurbağalıdere'ye karışması halk sağlığını tehdit ediyor. Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Yoğurtçu Parkı Forumu'nda önceki gün konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Melahat Cengiz, Kurbağalıdere'deki atık suyun denize karışması nedeniyle Kadıköy'deki salgın riskine dikkat çekti. Kadıköy bölgesinde yaz ishallerinin normal oranlarının çok üstünde görüldüğünü belirten Cengiz, “Sıcak havalarda serinlemek için ilk adres olarak görülen denizlerin kanalizasyonla kirlenmiş olması, bu suyla temas eden kişiler için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturuyor” dedi.

Yüzme alanlarında kabul edilebilir koli basili sayısının 100 ml'de 500 değerinin altında olması gerekirken Moda sahilinde bu değerin 8.200 olduğunu belirten Cengiz, “İshal, bulantı, kusma gibi belirtilerle görülen gastroenterit, ciddi dizanteri atakları yapan Shigella ve Salmonella gibi aşırı ishal ve ölüme varan hastalıklar, sarılık ve karaciğer hastalığına neden olan Hepatit A virüsünün kirli denizlerden geçtiği bilinen bir gerçektir. Solunum sistemi hastalıkları, menenjit, göz hastalığı olarak konjunktivit, kalp kası hastalığı deniz kirliliğiyle insana geçme olasılığı olan hastalıklardır” dedi. Acil önlem alınması gerektiğini belirten Cengiz, denize girilmemesi uyarısı yaptı.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin Moda sahilinde deniz suyunda yaptığı ölçümlere göre, E. Coli değerleri denizin Kurbağalıdere ile birleştiği noktada zorunlu değerden 380 kat fazla, Moda sahilinden alınan numunelerde ise 8 kat fazla çıktı. Forumda konuşan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kahraman ise “Kadıköy'deki atık su ön arıtma tesisi aslında bir terfi istasyonudur, bir arıtma aşaması içermiyor. İstanbul'un atık sularının yüzde 60'ı arıtılmıyor” dedi.

Kurbağalıdere için sokağa çıktılar

Kadıköy Kent Dayanışması ve Yoğurtçu Parkı Forumu, Kurbağalıdere'deki tehdide dikkat çekmek için önceki gün yürüyüş düzenledi. Kurbağalıdere Köprüsü'nde basın açıklaması yapan grup, müteahhit tarafından kırılmış olan Atık Su Kuşatma Hattı'nın acilen onarılarak kanalizasyon suyunun dereye akmasının engellenmesini talep etti. Basın açıklamasını okuyan Betül Dünder, “Açık kanalizasyona dönüşen Kurbağalıdereden kaynaklanacak sağlık sorunları sadece çevre halkını değil, Bostancı'dan Moda'ya kadar deniz kıyısındaki tüm Kadıköylülerin sağlığını tehdit ediyor. Her yağmur sonrası Yoğurtçu Parkı dahil Kurbağalıdere güzergahındaki ev ve işyerlerinin su basması endişemizi artırıyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoyde-kirlilik-yuzunden-salgin-riski-_123980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!