Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadıköylüler Kurbağalıdere için Harekete Geçiyor

Yıllardır ıslah çalışmaları tamamlanmayan Kurbağalıdere siyaha boyandı ve köpürmeye başladı. Ciddi sağlık riskleri taşıyan ve kötü kokular saçan dere için harekete geçen Kadıköylüler, 30 Temmuz Perşembe akşamı saat 19.00'da Yoğurtçu Parkı'nda buluşacak.

yapi.com.tr
Kadıköylüler Kurbağalıdere için Harekete Geçiyor

Kadıköy Kent Dayanışması tarafından yapılan çağrıda Kurbağalıdere’nin çevresindeki tüm canlıları ve Marmara Denizi’ni zehirlediği belirtilerek, “Kokan sadece Kurbağalıdere değil, AKP'nin belediyecilik anlayışıdır” denildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ıslah projesinin teknik anlamda hatalı olduğunun hatırlatıldığı açıklamada “İBB, bu projeyi meslek odaları ve bilim insanlarına danışarak, halkın sağlığına ve kentin geleceğine en uygun çözümle birlikte, hızlı bir şekilde hayata geçirmelidir” denildi ve tüm Kadıköylüler 30 Temmuz Perşembe akşamı, saat 19.00'da Yoğurtçu Parkı'na çağırıldı.

"Çalışmaların bitmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız"

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu Temmuz ayı başında İstanbul Büyükşehir Meclisinde yaptığı konuşmada, ıslah çalışmalarının 3 yıldır tamamlanmamasından dolayı Kadıköylülerin cezalandırıldığını düşündüğünü söylemiş ve çalışmaların bir an önce hızlandırılması için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin konuya el atmasını istemişti. 30 Temmuz Perşembe günü yapılacak olan yürüyüşe ilişkin konuşan Nuhoğlu, Kadıköylülerin kentine sahip çıkan bir kültürü olduğunu belirterek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin çalışmaları hızlandırarak derenin ıslah çalışmasını bir an önce bitirmesini istedi ve  “Kurbağalıdere ıslahının bir an önce bitmesi için biz elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

İSKİ ile İBB yetkilileri de Kurbağalıdere'deydi

İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, son günlerde çevre felaketinin yaşandığı Kurbağalıdere'deydi. Çevre sakinlerinin sorularına da yanıt veren İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay, yoğun kokunun yok edilmesi amacıyla çalışmaların hızlandırılacağı mesajını verdi. Kadıköy Life'tan Adem Giden'in haberine göre İSKİ Genel Müdürü'nün Kurbağalıdere kenarında vatandaşlar ve görevlilerle yaptığı konuşmalarda, önümüzdeki 15 gün içerisinde ağır kokuya neden olan atıkların ve dibe çöken tortunun yok edileceği belirtildi. Bu süreçte birimlerin ortak çalışma yürüteceğine dikkat çeken Altay, temizleme dubası aracılığıyla yüzeyin, diğer çalışmalarla da zemindeki balçığın dereden alınacağını duyurdu. Ardından deniz suyunun dereyle buluşması sağlanarak, kötü kokuya neden faktörlerin çalışma süresinde ortadan kaldırılacağı vurgulandı.

Bataklığı andıran zemin ciddi sorunlar doğuruyor

ÖZKA AKM Kurbağalıdere Islahı İnşaatı Proje Müdürü Sinan Selçuk Togay, özel gezide Kadıköy genelinde yaşanan son gelişmeleri aktardı. Togay son olarak Kadıköy Life Dergisi'nin Mayıs & Haziran sayısında özel açıklamalarda bulunmuş, gündemi yorumlamıştı. Bataklığı andıran zeminin ciddi sorunlar doğurduğuna dikkat çeken Togay, yer altında kazı yapan köstebek 'TBM'nin tarihinde en büyük sınavını verdiğinin altını çizmişti. Proje Müdürü, 2013 yılında başlayan çalışmalar kapsamında Kurbağalıdere ıslahının önümüzdeki 1 yıl içerisinde tamamlanacağını öngörmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadikoyluler-kurbagalidere-icin-harekete-geciyor_133010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!