Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz BM İklim Değişikliği 17. Taraflar Konferansı'nda

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin kişi başına düşen sera gazı emisyonlarının 5 ton ile OECD ortalamasının 3'te 1'i, Avrupa Birliği ortalamasının ise yarısı kadar olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz BM İklim Değişikliği 17. Taraflar Konferansı'nda

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin kişi başına düşen sera gazı emisyonlarının 5 ton ile OECD ortalamasının 3'te 1'i, Avrupa Birliği ortalamasının ise yarısı kadar olduğunu bildirdi.

Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Yılmaz, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Durban kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği 17. Taraflar Konferansının yüksek düzeyli oturumunda, dünyanın ekonomik ve finansal kriz, değişken enerji ve gıda fiyatları, politik ve siyasi dönüşüm ve iklim değişikliği gibi ciddi küresel sorunlarla karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, tüm bunların dayanışma içinde hareket ederek yeni fırsatlara ve pozitif sonuçlara döndürülmesinin mümkün olduğunu belirtti.

İklim değişikliğiyle mücadelenin acil eylemler gerektirdiğine vurgu yaparak sera gazı emisyonlarının kontrol altına alınmasının Türkiye için de önemli bir öncelik olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin kişi başına düşen sera gazı emisyonlarının 5 ton ile OECD ortalamasının 3'te biri, Avrupa Birliği ortalamasının ise yarısı kadar olduğunu kaydetti. 1990-2008 döneminde Türkiye'deki karbon yoğunluğunun 0,61'den 0,44'e düştüğünü belirten Bakan Yılmaz, Türkiye'nin, 1990-2007 yılları arasında enerji, ulaştırma, sanayi gibi alanlarda uygulanan politika ve projeler ile toplam sera gazı emisyonlarında 1,4 milyar tonluk bir azaltım sağladığını ve 2007 yılı itibarıyla hiçbir önlemin alınmadığı duruma göre yüzde 20 emisyon azaltımı gerçekleştirdiğini açıkladı.
    
Bundan sonraki süreçte de ekonomik ve sosyal kalkınma öncelikleri ile uyumlu bir şekilde sera gazı emisyonlarını kontrol etmeye devam edeceklerini ifade eden Yılmaz, uluslararası işbirliği ve destekle bu mücadeledeki katkılarını artırabileceklerini, 2012 sonrası iklim rejiminde temel aktör durumundaki ülkelerin hedefe odaklı anlamlı bir çoğunluk oluşturması halinde Türkiye'nin de sürece katkı vermeye hazır olduğunu bildirdi.
    
Bakan Yılmaz, konferans kapsamında TÜSİAD tarafından düzenlenen etkinliğin açılışını da yaparak, iklim değişikliğiyle mücadelede özel sektörün katkısının önemine işaret etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalkinma-bakani-cevdet-yilmaz-bm-iklim-degisikligi-17-taraflar-konferansinda_90008.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!