Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kalkınma Planlarının Süresi Değişti

Yarım asırdır 5 yıllık süreler halinde hazırlanan 'Kalkınma Planları' 4 yıla indi. Hükümet, 2023 hedefine dörder yıllık kalkınma planıyla ulaşacak.

yapi.com.tr
Kalkınma Planlarının Süresi Değişti

Hükümetin 2023 Hedefi, 'kalkınma planları’nın süresini de değiştirdi. Akşam'ın haberine göre, yarım asırdır 5 yıllık süreler halinde hazırlanan 'kalkınma planları' 4 yıla indi. Hükümet, 2023 Hedefine, dörder yıllık kalkınma planı ile ulaşacak. Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan ekonomiden, eğitim ve altyapıya kadar her alandaki hedefleri içeren 5 yıllık 'Kalkınma planları’nın süresi 5 yıldan 4 yıla indi.

10. Plan'daki hedefler

Yetkililer,  10. Planı’nın 4 yıllık olmasının gerekçesini ‘2023 hedefi için planların süresini 4 yıla indirdik’ olarak gösterdiler. 2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Plan’da, iddialı hedefler yer alıyor. Buna göre turizm gelirleri mevcut gelirlerinin iki katı olan 40.8 milyar dolara çıkacak. 2018’de 28.3 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım bekleniyor. Aynı yıl enflasyon hedefi yüzde 4,5 olarak hedefleniyor.

İstanbul finans merkezleri arasında

Planda, küresel finans merkezleri endeksine 2009’da 72. sıradan giren İstanbul’un geçen yıl  56. sırada olan İstanbul’un 4 yıl sonra  25. sıraya yükselmesi hedefleniyor. Bununla birlikte ekonominin en güçlü ayaklarından bankacılı sektörünün de 2018 sonunda yüzde 23,7 büyümesi hedefleniyor. Şu anda milli gelirin yüzde 101’i düzeyindeki aktif büyüklüğün yüzde 125’e çıkarılması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kalkinma-planlarinin-suresi-degisti_109835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!