Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamu Alanları İmara Açılmaya Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu alanlarını imara açmaya devam ediyor. İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme sahilinde eski askeri alan üzerinde yükselen Büyükyalı rezidans ve otel projesinin imar planlarının mahkemece iptal edilmesinin ardından Bakanlık yeni bir plana imza attı.

yapi.com.tr
Kamu Alanları İmara Açılmaya Devam Ediyor

İnşaatı bitmek üzere olan ve satışa sunulan Büyükyalı rezidans ve otel projesinin imar planları Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin açtığı dava sonucunda iptal edilmişti. Bunun üzerine Bakanlık, askeri alan olan alana ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine imza attı, 120 dönüm kamu alanı TOKİ’ye devredilerek, ticaret ve konut alanı yapıldı.

Arazide tarihi kalıntılar var
1 Mayıs’ta askıya çıkartılan planla birlikte büyüklüğü 140.337 metrekare olan arazinin 68.157 metrekaresi ‘ticaret ve konut’, 33.414 metrekaresi ise ‘turizm ve ticaret’ alanı olarak ilan edildi. Ancak plan değişikliğinde iptal edilen planın imar fonksiyonları ile 70 metrelik yükseklik sınırının değişmemesi dikkat çekti. Üstelik imara açılan arazide tescilli yapılar bulunuyor. Arazide daha önce yapılan kazılar sonucu tarihi eserlere de rastlanmıştı.

BirGün gazetesinden Uğur Şahin’e konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan; “Bakanlık, bilimsel çalışmalara ve mahkemelerin kararlarına rağmen bu kamu alanlarını rant ve çıkar uğruna yapılaşmaya açıyor, tarihi alanları, yaşam alanlarını yok ediyor. Yasa tanımayan bu siyasi iktidar, İstanbul’a ihanet etmeye hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık ve TOKİ adeta birer ticari şirket gibi çalışıyor. TOKİ’nin temel görevi yurttaşların barınma ihtiyacını karşılayacak sosyal konut yapması. Ancak bunlar ticaret ve turizm alanları yapıyor, yüksek katlı lüks plazalar, AVM’ler, beş yıldızlı oteller yaparak yandaşların çıkarına hizmet ediyor. Bu planla trafik sorunları ve altyapı sorunları artacak. Üstelik söz konusu alan ile ilgili önceden de çok sayıda planlar yapılmış, ve palan ilkelerine aykırı yapılan bu planlar da İdare Mahkemesince iptal edilmiştir. Bu rantiyeci, müteahhit mantığı ile kentimizin planlarına müdahale etmekten vazgeçmelidir” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-alanlari-imara-acilmaya-devam-ediyor_166076.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!