Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamu İhale Genel Tebliğinde Yine Değişiklik

Haklarında kamu davası açılmış kişilerin ihalelere katılmaları halinde teklifleri değerlendirme dışı bırakılacak ancak ihale için verdikleri teminatlar idareye gelir kaydedilmeyecek.

yapi.com.tr / AA
Kamu İhale Genel Tebliğinde Yine Değişiklik

Kamu İhale Kurumu'nun, Kamu İhale Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kanunlardaki hükümler gereğince geçici veya sürekli olarak idarelerce veya mahkeme kararıyla kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan, örgütlü suçlardan ve kendi ülkesinde ya da yabancı bir ülkede kamu görevlilerine rüşvet verme suçundan dolayı hükümlü bulunanlar ihalelere katılamayacak.
     
Tebliğ değişikliği ile ihaleye katılmaları halinde 'geçici teminatlarının gelir kaydedilmesi' gerekenler arasından haklarında kamu davası açılmış olanlar çıkartıldı. Haklarında kamu davası açılmış kişilerin ihalelere katılmaları halinde teklifleri değerlendirme dışı bırakılacak ancak ihale için verdikleri teminatlar idareye gelir kaydedilmeyecek.
     
İhale tarihi itibariyle teklif sahiplerinin ihalelere katılmaktan yasaklı olup olmadığının sorgulanması ve teyit edilmesi zorunlu olacak. Yasaklılık teyidi yapılırken aday ve isteklilerin kendileri dışında, şahıs şirketi ortakları ve yarıdan fazla hisseye sahip olduğu sermaye şirketi ortakları ile başvuru veya teklifi ya da sözleşmeyi imzalayanların da yasaklı olup olmadığı sorgulanacak.
     
Alt yüklenicilere iş deneyim belgesi düzenlenebilmesi için, deneyime konu işe ilişkin olarak ihale dokümanında alt yüklenici çalıştırılmasına izin verilmiş olması ve ilgili alt yüklenicinin idarenin onayıyla ihale konusu işin yapılmasında görev almış olması gerekecek.

Mevzuatta belirtilen hallerin gerçekleştiği durumlarda, danışmanlık hizmetleri, pazarlık usulüyle ihale edilerek veya tebliğ hükümleri uyarınca doğrudan temin yöntemine başvurularak temin edilebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ihale-genel-tebliginde-yine-degisiklik_107320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!