Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamu İhale Kurumu'ndan 'Usulsüz İhale' Açıklaması

Kamu İhale Kurumu (KİK), kamu alımlarının yüzde 92,36’sının Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan alımlardan, yüzde 7,54’nün ise istisna kapsamında gerçekleştirilen alımlardan oluştuğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Kamu İhale Kurumu'ndan 'Usulsüz İhale' Açıklaması

KİK'ten yapılan yazılı açıklamada, bir gazetenin "…60’dan fazla kamu kurumu, ihaleleri kendi bildiği gibi yapıyor. Yasa’ya ve Kamu İhale Kurumunun denetimine tabi değiller. Artık kamu ihalelerinin sadece yüzde dörtlük bölümü bu kanuna tabi olarak yapılıyor, geri kalanları canları nasıl çekerse öyle yapıyorlar…" şeklindeki ifadeleri anımsatılarak; KİK'in görevinin Kamu İhale Kanunu'nda "Yapılan ihaleler ve sözleşmelerle ilgili Kurum tarafından belirlenen şekilde bilgi toplamak, adet, tutar ve diğer konular itibariyle istatistikler oluşturmak ve yayımlamak" olduğunun altı çizildi. İhalelere ilişkin bilgilerin Kurumun resmi internet sayfası olan www.ihale.gov.tr sitesinde kamuoyuna sunulduğu belirtilen açıklamada, bu kapsamda ihalelere ilişkin istatistiki bilgilere de aynı sitede bulunan istatistikler linki aracılığıyla erişilebildiği kaydedildi.

Kurum tarafından yayımlanan 2012 Yılı Kamu Alımı İstatistiklerine bakıldığında; Kamu İhale Kanunu kapsamında gerçekleştirilen alımların toplam tutarının 87 milyon 188 bin 965 lira, istisna kapsamında gerçekleştirilen alımların toplam tutarının 7 milyon 121 bin 725 lira olduğu ifade edilen açıklamada, söz konusu rakamlara göre toplam kamu alımlarının yüzde 92,36’sının kanun kapsamında yapılan alımlardan oluştuğu, istisna kapsamında gerçekleştirilen alımların ise kamu alımlarının yüzde 7,54’nü oluşturduğu bildirildi.

Diğer taraftan, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2003 tarihinden bu yana geçen süre içinde ortaya çıkan yeni ihtiyaçların karşılanması ve Avrupa Birliği ile müktesebat uyumu kapsamında kanunun bazı maddelerinde değişiklikler yapıldığı, ancak söz konusu değişikliklerde herhangi bir kuruma muafiyet tanınmadığı, özelliğinden ötürü belli alımların kanundan istisna edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kanun ile getirilen istisnadan yararlanacak olan kuruluşlar, Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Sayıştay Başkanlığı gibi ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerini almak suretiyle istisna kapsamında yapacakları alımlarda uyulacak usul ve esasları belirlemekte ve alımlarını bu usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Bahse konu yazıda kamu ihaleleri ile ilgili olarak mesnetsiz ve gerçeğe aykırı ifadelerin yer alması nedeniyle, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere bu açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duymuştur."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ihale-kurumundan-usulsuz-ihale-aciklamasi_113956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!