Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kamu ya da Özel Ayrımı Olmaksızın Tüm İnşaatlara 'Yapı Denetimi' Uygulanmalı

BİM-FED Genel Başkanı Şahin, ''Türkiye küçük ve orta ölçekli müteahhitlik sektörü temsilcileri ve mensupları olarak bağımsız bir yapı denetimini her zaman destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Yapı denetiminin, kamu ya da özel ayrımı olmaksızın tüm inşaatlara hakkıyla uygulanmasını istiyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Kamu ya da Özel Ayrımı Olmaksızın Tüm İnşaatlara 'Yapı Denetimi' Uygulanmalı

Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) Genel Başkanı Mustafa Şahin, Türkiye küçük ve orta ölçekli müteahhitlik sektörü temsilcileri ve mensupları olarak bağımsız bir yapı denetimini her zaman desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini belirterek, yapı denetiminin, kamu ya da özel ayrımı olmaksızın tüm inşaatlara hakkıyla uygulanmasını istediklerini bildirdi. Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, BİM-FED olarak Van'da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır, yaralılara da acil şifalar diledi.
    
Deprem sonrasında vatandaşlara yardım etmek, onların sıkıntılarını hafifletebilmek amacıyla BİM-FED üyelerinin, ayni ve nakdi yardımlarının bölgeye tırlar ile sevk edildiğini belirten Şahin, Van depreminde, 1999 yılındaki Marmara depreminde olduğu gibi yine müteahhitlerin suçlandığını ifade etti. Yaşanılan bu tip felaketlerde, kamuoyuna birilerini suçlu göstererek sorunun ana sebeplerinin gizlenmesinin bir gelenek halini aldığını savunan Şahin, bu geleneğin, çözümün önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.

Şahin, şunları kaydetti:

''Depremlerde yıkılan binalar ile ilgili birçok platformda müteahhitler günah keçisi ilan edilirken, kaçak yapılaşmaya izin veren belediyeler, 1999 depreminden sonra 19 pilot ilde uygulanmaya başlanan yapı denetim sisteminin tüm ülkeye yaygınlaştırılmasının 12 yıl gecikmesinde kusuru bulunan siyasi sorumlular, kamu binalarını yapı denetiminden muaf tutanlar, işyerlerini veya dairelerini daha da genişletebilmek için kolon kesenler, kolonun kesilmesine izin veren apartman sakinleri ve yöneticileri suçlu değil midir?
    
Zemin + 3 kata kadar olan yapılara imar izni verilen bölgelerde, bir bakıyorsunuz belediye meclis kararıyla emsal artışı yapılmış ve 20 katlı 25 katlı gökdelenler yükselmiş. Zemin etütlerini yapmadan, zeminin sağlam olup olmadığına bakmadan emsal artışına gidenler ve buralardan rant sağlayanlara ortak olarak, parayı insanlıklarından önde tutanlar ne kadar suçsuzlar?''
    
''Bağımsız bir yapı denetimini her zaman destekledik''
    
Bugüne kadar yaşanılan depremlerde birçok kamu binasının da büyük hasar gördüğünü ve yıkıldığını anımsatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizler, Türkiye küçük ve orta ölçekli müteahhitlik sektörü temsilcileri ve mensupları olarak bağımsız bir yapı denetimini her zaman destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Yapı denetiminin, kamu ya da özel ayrımı olmaksızın tüm inşaatlara hakkıyla uygulanmasını istiyoruz. 1999 depreminden sonra, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı tarafından alelacele, birçok eksikle yürürlüğe giren ve 19 pilot ilde uygulanmaya başlanan yapı denetim sistemi, defalarca çağrı yapmamıza rağmen ancak 12 yıl sonra ve eksiklikleri tamamlanmadan Türkiye geneline yaygınlaştırılabilmiştir. Van ilimiz de yapı denetimine 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle dahil edilen illerimizdendir. Yapı denetim sisteminin eksikliklerinin giderilmesi ve kamu, özel tüm inşaatlarımızın hakkıyla denetlenmesi şarttır.''
    
Müteahhitlerin, devlet tarafından 'Sermaye sahibi tüccar' olarak tanımlandığına ve ticaret odalarına kayıtlı olarak faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Şahin, ''Bir tüccarın mühendislik ve mimari bilgisinin olmaması gayet tabidir. Bu sebeple sermaye sahibi tüccar olarak tanımlanan müteahhitlerin yaptıkları binalar, ehil mühendisler ve mimarlar tarafından denetlenmelidir. Ancak bu mühendis ve mimarların, işlerinin ehli ve inşaat ortamına ayak uydurabilecek şartlara sahip olmaları gerekir'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/kamu-ya-da-ozel-ayrimi-olmaksizin-tum-insaatlara-yapi-denetimi-uygulanmali_89614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!