Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamulaştırmada Yasa Değişiyor

Torba yasa teklifinde, kamulaştırıldıktan sonra büyük değer kazanan taşınmazlar nedeniyle zarara uğrayan vatandaşların aleyhine, şirketlerin ise lehine bir düzenleme yapılıyor.

yapi.com.tr
Kamulaştırmada Yasa Değişiyor

Güvenlik soruşturmasına ilişkin hükümleri ile öne çıkan Torba Yasa Teklifi’nde imar ve kamulaştırma ile ilgili önemli düzenlemeler de yer alıyor. İktidar, lehte sonuçlanan kamulaştırma kararları nedeniyle vatandaşların, devlet ve şirketlerden alacağı bedeli azaltan bir düzenleme yapıyor.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan ve TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen yasa teklifinde yer alan bir madde ile kamulaştırılan taşınmazların eski sahipleri adına kamu bankalarına yatırılan ama hak sahiplerine ödenmeyen kamulaştırma bedeli hesaplama şekli düzenleniyor. Düzenleme yasalaştığında davalarda taşınmazın değeri, idare adına tescil edildiği tarih esas alınarak belirlenecek. Böylelikle malın ilk sahibi sonradan üzerine yapılan yapılar nedeniyle ortaya çıkan yüksek değerden mahrum kalacak. Bu bedel TÜİK tarafından açıklanan TEFE/ÜFE/Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hak sahibine ödenecek. Düzenlemeyle idarece yapılacak ödemeler olması gerekenin çok altına düşecek.

Böylelikle kamu hizmet alanı olarak el konulan ancak daha sonra yerine alışveriş merkezi, konut gibi değeri yüksek yapılar inşa edildiği için yargı yoluna giden vatandaşlara ödenecek mülk bedeli düşük belirlenecek. Böylece, yargının taşınmazın son değerini dikkate alarak hükme bağladığı vatandaş lehine yüksek tazminat kararları son bulacak.

“İdarenin mevcut yargı kararları nedeniyle altından kalkamayacağı bedeller ödemek durumunda kaldığı” gerekçesine dayandırılan düzenleme ile arazilerin verildiği kişi ya da şirketlerin elde ettiği rant mal sahibi yerine şirketlerin cebinde kalacak.

TOKİ’yi kurtarma planı
Torba Kanun Teklifi’nde yer alan bir düzenleme ile "Arsa Ofisi Kanunu" kapsamında yapılan kamulaştırma iş ve işlemlerine ilişkin davalarda muhatap TOKİ yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olacak.

Kaybettiği davalarda TOKİ’nin hak ve alacaklarına haciz uygulaması hızla yapılabilirken muhatabın Bakanlık olmasıyla mahkeme kararının uygulanması ve tahsilat çok uzun zamana yayılacak. Bakanlığın taraf olduğu davalarda kararın infazı da bakanlığın idari takdir yetkisinde bulunuyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamulastirmada-yasa-degisiyor_176699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!