Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kamunun Müteahhitlik Giderleri 50 Milyar TL

İktidar, geçen yıl ‘müteahhitlik giderleri’ adı altında yaklaşık 50 milyar TL harcadı. Danışman firmalara 31 milyar TL aktarılırken ‘örtülü ödenek’ten 2 milyar TL kullanıldı.

yapi.com.tr
Kamunun Müteahhitlik Giderleri 50 Milyar TL

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, kamunun 2020 yılı harcama rakamlarını açıkladı. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, kamu projelerinde taşeron hizmetini alışkanlık haline getiren iktidarın bu tutumunun bir yıllık sonucu milyarlarca TL’lik israfa sebep oldu. İktidar, 2020’de farklı kalemlerdeki müteahhitlik giderleri için 50 milyar TL’yi geride bırakan harcamaya imza attı. AKP, hizmet alımları kaleminden de 32 milyar TL harcadı. Bu tutarın yaklaşık 31 milyar TL’si müşavir firma ve kişilere yapılan ödemeler oldu.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; kamunun ellerindeki değerli taşınır ve taşınmaz malları elden çıkaran ve bunun yerine ‘kiracılık’ sistemini getiren AKP, kamunun kira harcamaları için bir yılda 2 milyar 527 milyon TL harcadı. Lüks makam araçlarını kamuda yaygınlaştıran iktidar, kiralık araçlar için bir yılda 557 milyon TL harcarken hizmet binalarına ise tam 614 milyon TL ödedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde harcama rekorları kırılan ‘gizli hizmet giderleri’ kalemi, geçen yıl en çok harcama yapılan kalemler arasında yer aldı. Kanun gereği ne için harcandığının hesabı sorulamayan ve kamuoyunda ‘örtülü ödenek’ olarak da bilinen harcama kaleminden bir yılda 2 milyar 6 milyon 388 bin TL harcama yapıldı. Gizli hizmet giderleri için 2019’da 2 milyar TL harcandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamunun-muteahhitlik-giderleri-50-milyar-tl_183724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!