Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kanada Kyoto Protokolü'nden Çekildi

Kanada, hedefe ulaşılamadığı takdirde ödemek zorunda kalacakları cezayı gerekçe göstererek Kyoto Protokolü'nden çekileceğini açıkladı ve yeni anlaşmaya katılmak için anlaşmanın her ülkeyi kapsaması şartını getirdi.

yapi.com.tr
Kanada Kyoto Protokolü'nden Çekildi

Kanada, İklim Zirvesi'nin bitişinden iki gün sonra Kyoto Protokolü'nden çekileceğini açıkladı. bianet.org'un haberine göre, iklim değişikliğiyle mücadeleyi öngören Kyoto Anlaşması'ndan çekilecek ilk ülke olan Kanada'nın Çevre Bakanı Peter Kent, ''Kyoto, Kanada için geçmişte kaldı. Anlaşmadan çekilmek için yasal hakkımızı kullanıyoruz'' dedi. Kanada Çevre Bakanı Koyoto Protokolü'nün ülkesine maliyetinin 13 milyar dolardan fazla olduğunu belirtti. Bakanın ifadesiyle bu, "Kanadalı her aile için 1600 dolar" anlamına geliyor.

Kyoto Protokolü'nde planlanan hedeflere ulaşılamadığı takdirde ödemek zorunda kalacakları para cezalarının ağırlığına dikkat çeken Kent, en büyük karbon kirleticileri olduğunu söylediği ABD ve Çin'in Kyoto'ya katılmadıkları sürece sera etkisi yaratan gazların salımının artmaya devam edeceğini vurguladı.

Anlaşma her ülkeyi kapsamalı

1997'de küresel ısınmaya karşı yapılan Kyoto Protokolü ABD ve Çin gibi karbon salımı yüksek olan ülkeleri kapsamıyor. Kyoto'nun süresi 2012'de bitiyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Güney Afrika'nın Durban kentinde toplanan zirvede, 2015'te imzalanıp 2020'de yürürlüğe girecek yeni bir anlaşmanın hazırlanması için karar alındı. Kanada bu yeni anlaşmaya katılmak için anlaşmanın bütün ülkeleri kapsayacak şekilde yapılmasını şart koşuyor.
Kanada'nın Kyoto'dan çıkacağı İklim Zirvesi'nde de konuşulmuş anacak resmi bir açıklama gelmemişti. Kanada hükümetinin protokole sıcak bakmadığı da geçmişte sık sık konuşulmuş, çevreciler hükümeti eleştirmişti.

Durban'da iki hafta süren İklim Zirvesi'nde protokole taraf ülkelerin Kyoto Protokolü'nün içerdiği vaatlere yönelik çalışmayı sürdürmesi de karar altına alınmıştı. Zirvede alınan karara göre yeni anlaşma için görüşmelere gelecek yıldan itibaren başlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanada-kyoto-protokolunden-cekildi_90061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!