Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul Planlarında Değişiklik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’de yer alması planlanan 'teknoloji geliştirme alanı' ile 'fuar ve kongre alanı'ndan vazgeçerek ilgili plan notlarını iptal etti.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul Planlarında Değişiklik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tartışmalı proje Kanal İstanbul'un çevresine kurulacak  “Yenişehir” için İBB tarafından 2009 yılında onaylanan İstanbul’un anayasası 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'nı delerek hazırladığı “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı” plan değişikliğini, ikinci kez revize etti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; son olarak 22 Haziran 2020 tarihinde onaylanıp itirazlar için askıya çıkarılan Yenişehir'e ilişkin ” Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı” tekrar değiştirildi ve  22 Mart 2021 günü askıya çıkarıldı. Yapılan değişiklik ile plandaki “teknoloji geliştirme alanı” ile “fuar ve kongre alanı”na ilişkin düzenlemeler iptal edildi.

Planlama alanının kuzeyinde Kanal İstanbul ile İstanbul Havalimanı arasında lojistik desteğin de sağlanabileceği bölge, “teknoloji geliştirme bölgesi” olarak planlanmıştı. Plandaki “Bu bölge Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kurumlara önerilebilecek alandır. Söz konusu bölge, Teknoloji Geliştirme Bölgesi statüsü kazanana kadar bu alanlarda bilişim ve ileri teknolojilerin geliştirildiği ve kullanıldığı tesisler, teknoparklar, üniversiteler, ileri teknoloji enstitüleri, AR-GE birimleri vb. yer alabilecektir. Karma kullanımlar, spor, rekreasyon ve diğer sosyal donatı alanları yer alabilir.” hükmü iptal edildi.

Fuar ve kongre merkezi de iptal
Planlama alanının kuzeyinde havalimanı komşuluğunda yer alan turizm bölgesinde yapılması planlanan kongre ve fuar merkezinden de vazgeçildi. Planda, üniversite ve teknoloji geliştirme alanları ile koordineli çalışacak şekilde bir adet fuar ve festival alanı önerilmişti. Plandan “İstanbul'un bilgi üreten bir yapıya yöneltilmesi hedefi doğrultusunda üniversite-özel sektör işbirliğini arttırmak için önerilen teknoloji geliştirme bölgeleri kapsamında da ilgili sektörlere yönelik enstitü niteliğinde yüksek eğitim kurumları da yer alabilecektir.” notu da çıkarıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-planlarinda-degisiklik_184630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!