Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul Tartışması

TBMM’de bu hafta görüşülecek torba yasanın, Kanal İstanbul projesini üstlenen şirketin olası ‘batık borçlarını’ kurtarma amacı taşıdığı iddia edildi.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul Tartışması

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek torba kanun teklifinin yasalaşması durumunda, geçen yıl 15 Mart’tan sonra ihalesi yapılan ancak uygulama sözleşmesi imzalanmayan, yurtdışından finanse edilecek projeler kapsamında, bakanlığa bağlı özel bütçeli kamu idarelerinin imzalayacakları borç üstlenim anlaşmalarına bakanlık taraf olabilecek. Şirketin borcunu ödeyememesi durumunda finansörlere ödeme Hazine bütçesinden yapılacak. Muhalefet partileri, bu düzenleme ile Kanal İstanbul Projesi’nde rol alacak Rönesans Holding için hazırlandığını kaydetti.

Teklifin komisyon görüşmelerinde itirazlarını sıralayan muhalefete yanıt veren AKP’li milletvekilleri, “Genel Kurul’da önerge sunar taleplerinizi iletirsiniz” dedi. BirGün'de yer alan habere göre; teklife ilişkin muhalefet şerhlerinin bugün tamamlanması bekleniyor.

Meclis Genel Kurulu’nda bu düzenlemenin ardından Türkiye ile çeşitli ülkeler arasında imzalanan uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını içeren yasa teklifleri ele alınacak.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nun denetim mesaisi de kaldığı yerden devam edecek. Yapılan planlama çerçevesinde yarın Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü’nün, Çarşamba günü Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün ve Karadeniz Bakır İşletmesi’nin Sayıştay Denetim Raporları görüşülecek. Kurum temsilcileri, milletvekillerine bilgi verecek.

TBMM’de ayrıca Çarşamba günü Ön Ödemeli Gayrimenkul Satışlarında Yaşanan Sorunların Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Alt Komisyonu toplanacak. Komisyonda Adalet Bakanlığı ile ön ödemeli menkulden zarar gören yurttaşların temsilcileri konuşacak. TBMM’de Salı ve Çarşamba günleri grup toplantıları kapsamında parti genel başkanları birer konuşma yaparak gündemi değerlendirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-tartismasi_184458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!