Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul'un Maliyeti 82.5 Milyar TL

Ulaştırma Bakanı dokuz yıldır konuşulan Kanal İstanbul projesinin maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar (82.5 milyar TL) olduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul'un Maliyeti 82.5 Milyar TL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan 2010 yılından bu yana Türkiye'nin en uzun soluklu konuşulan projesi olan Kanal İstanbul hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Kanal İstanbul'un maliyetinin 15 milyar dolar olduğunu açıkladı. (82.5 milyar TL)

Bakan projenin yap işlet devret ile yapılacağını devletin kasasından hiç para çıkmayacağını belirtiyor.

"Israrla 65 milyar dolar diyorlar"
AKP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Binali Yıldırım ise projenin maliyetinin 10 milyar dolar olacağını açıklamıştı. Geçen Haziran ayında Yıldırım geçen yıl Haziran ayında başbakanken yaptığı açıklamada, “Bir kere rakamları tam bilmiyorlar. Proje 10 milyar dolar, onlar 65 milyar dolar diyor. Projeyi yapan benim. Diyorum ki bu 10 milyar dolar, ısrarla diyorlar ki ’65 milyar doları niye bu işe harcıyorsunuz?’ İkinci yanlış, biz bunu devletin bütçesinden yapmayacağız. Bu projeyi yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceğiz” diye konuşmuştu.

Anadolu Ajansı'na konuk olan Cahit Turhan Kanal İstanbul sürecinde ÇED aşamasıyla ilgili son değerlendirmelerin yapıldığını söyledi. Turhan, “Proje kapsamında inşa edilecek kanalın yeri belli.

Kanal boyunca etrafındaki deniz yapıları, liman yapıları, iskeleler ve ticari alanlar, bunların hepsi ayrıntılı şekilde hazırlandı, tamamlandı. Biz bunu imar planlarına işlenmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettik.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kanalın etrafında oluşacak diğer şehir planlarını 1/100.000 ölçeğinde tamamladı. Bunun ÇED aşamasıyla ilgili son değerlendirmeler yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA-Sözcü

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbulun-maliyeti-82-5-milyar-tl_171567.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!