Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kapadokya İçin Bilinçlendirme Eğitimi

Yaklaşık 10 bin yıllık geçmişinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Kapadokya’da, bölgenin tarihi değerlerinin korunabilmesi için eğitim ça

AA
Kapadokya İçin Bilinçlendirme Eğitimi

b>Yaklaşık 10 bin yıllık geçmişinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Kapadokya’da, bölgenin tarihi değerlerinin korunabilmesi için eğitim çalışmalarına hız verildi. Nevşehir

Nevşehir Valisi Alaattin Turhan, Türkiye’nin dünyaya açılan pencerelerinden biri olan Kapadokya’nın tarihsel ve kültürel zenginliğinin, gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılabilmesi için, herkese büyük görev düştüğünü belirtti.

Tarihi değerlerin korunabilmesi için özellikle yerel yönetimlerin eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini kaydeden Turhan, şu bilgileri verdi: “Bölgemizde, öncelikle tarihi değerlerin korunması ve kurtarılması hedefi için belediye başkanları ve muhtarlar düzeyinde eğitim çalışmaları başlattık. Onları, bölgemizdeki yeraltı ve yerüstü tarihi zenginliklerimiz hakkında bilgilendiriyoruz. Toplumun her kesimine yaygınlaştırmayı planladığımız bu eğitim çalışmaları ile binlerce yıl öncesinden bize miras kalan değerleri gereği gibi koruyup, gelecek kuşaklara aynen aktaracağız. Her alandaki gelişmenin temelini oluşturduğuna inandığımız eğitim, bölge turizmi açısından da en büyük rehberimiz olacak. Çünkü sahip olduğu kültürel değerleri bilmeyen, önemini kavrayamayan bir toplum, onun korunması noktasında üzerine düşeni fazlasıyla yapamaz.”
MEDENİYETLER BEŞİĞİ
Dünyanın en ilginç yer oluşumlarından biri olarak kabul edilen ve 1985 yılında UNESCO tarafından dünya genelinde korunması gerekli kültür miraslarından biri olarak ilan edilen Kapadokya bölgesinin geçmişi, araştırmalara göre M.Ö. 8 binli yıllara kadar uzanıyor. Tarih boyunca medeniyetler ve dinler arası hoşgörünün simgesi haline gelen bölge, bugüne dek Hitit, Asur, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yaptı. Kapadokya’da bugüne dek yapılan kazılarda 66 höyük ve tümülüs gün yüzüne çıkarıldı. Ürgüp, Avanos, Göreme ve Uçhisar gibi merkezlerde 3 kentsel, 4 tarihi ve 9 doğal SİT alanı bulunuyor. Bölgede bugüne dek ulaşan çeşitli dönemlere ait 214 tarihi cami, mescit, kilise, şapel, manastır, han, kervansaray ve çeşme ile 356 sivil mimarlık örneği bina da turizme hizmet veriyor.
DÜNYA TELEVİZYONLARINDAN BÜYÜK İLGİ
Türkiye’nin önemli kültür turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, belgesel film çekebilmek için 8 ülkeden 14 devlet ve özel televizyon kanalının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurduğu bildirildi. Nevşehir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, dünyanın sayılı doğa, kültür ve tarihi değerlerine sahip Kapadokya bölgesinde, belgesel nitelikli film çekimi yapmak için Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Japonya’dan 4, İngiltere’den 3, ABD’den 2, Ekvator, Almanya, Gürcistan, Fransa ve Rusya’dan da birer televizyon kanalı başvuruda bulundu. Kapadokya bölgesinin yurtdışında tanıtımı çerçevesinde yabancı televizyon kanallarının hazırladığı belgesel dizilerin, daha fazla insanın bölgeye gelmesinde etkili olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapadokya-icin-bilinclendirme-egitimi_4891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!