Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Bir Yeraltı Şehri Bulundu

Konya’nın Karapınar İlçesi’ne bağlı Yeşilyurt Beldesi yakınlarında yeni bir yeraltı şehri bulundu. Ovacık Mevkii’nde, köylüler tarafından

NTV-MSNBCb>Konya’nın Karapınar İlçesi’ne bağlı Yeşilyurt Beldesi yakınlarında yeni bir yeraltı şehri bulundu.

Ovacık Mevkii’nde, köylüler tarafından varlığı keşfedilen yeraltı şehri ile ilgili henüz bir kazı çalışması yapılmadı. Karapınar’a bağlı Oymalı ve Akören Köyleri yakınlarında 3 yıl önce büyük bir yeraltı şehri bulunmuş ve arkeolojik çalışmalara başlanmıştı.

KAPADOYADAKİ ŞEHİRLERE BENZİYOR
Uzmanlar kilise ve çeşitli yerleşimlerin bulunduğu bu yeraltı şehirlerinin Kapadokyadakilere benzer olduğunu tespit etmişlerdi. İkinci olarak yine Karapınar’da ortaya çıkarılan yeraltı şehrinin de Oymalı-Akören yeraltı şehirleri ile bağlantılı olduğu sanılıyor.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Ömer Doğaner, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yeraltı şehrinde inceleme yapıldığını söyledi. Duvarlarda çeşitli figürlerin yer aldığı yeraltı şehirlerinin dikey ve uzun galerilerden oluştuğunu belirten Doğaner, hayvan barınakları ve yemliklerinin de bulunduğu galerilerin bin 500 yıllık olduğunun sanıldığını kaydetti.
Yeraltı şehrinin bölge turizmi için önemli bir potansiyel oluşturacağını vurgulayan Doğaner, en kısa zamanda burada arkeolojik kazılar yapılması gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-bir-yeralti-sehri-bulundu_4100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!