Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karadeniz Adalet Bekliyor

Doğu Karadeniz’de HES’lere karşı açılan davaların duruşmaları başlıyor. Dava öncesi açıklama yapan avukatlar, çevre davalarındaki hukuksuzluğa dikkat çekti.

yapi.com.tr
Karadeniz Adalet Bekliyor

Doğu Karadeniz’in sularını hapseden hidroelektrik santrallere (HES) karşı mücadele sürüyor. 17 Şubat Çarşamba günü Rize İdare Mahkemesi’nde Artvin ve Rize’deki HES projelerine ilişkin davalar görülecek.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Doğu Karadeniz’de bilirkişi raporlarına, tüm itirazlara rağmen mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermemesi birçok projenin tamamlanmasına neden oldu. Artvin Şavşat’ta tüm itirazlara rağmen yapımı tamamlanan HES projesinin ‘olur’ kararı, bölge halkının hukuki mücadelesi sonucu Danıştay İdare Davalar Kurulu tarafından iptal edildi. 10 yıl sonra yeniden görülmeye başlayan davaların karar duruşması 17 Şubat Çarşamba günü Rize İdare Mahkemesi’nde yapılacak.

10 yıl önce köylerindeki Şavşat Çayı üzerine 2 M Enerji adlı şirket tarafından HES yapılacağını öğrenen halk konuyu mahkemeye taşıdı. Bölgedeki ilk HES’lerden biri olan ve projeden geç haberdar olan köylülerin ilk davası Rize İdare Mahkemesi tarafından zaman aşımı bahanesiyle reddedildi. Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu ise yıllar sonra verdiği kararda bölge halkının haberi olmadan yapılan Şavşat HES’i hukuka aykırı buldu. Kurulun kararı üzerine yargılamaya yeniden başlandı. Geçen süre zarfında HES faaliyete geçti ve dereyi kurttu.

2011 yılından beri Şavşat’ın Arpalı Deresi üzerinde kurulu Susuz HES’e karşı mücadele veren bölge halkının lehine Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’ndan karar çıktı. Ancak karar HES projesinin bitmesinin ardından verildi. İnşaatı tamamlanan ve faaliyette olan HES’in davası Dava Rize İdare Mahkemesi’nde tekrar görülmeye başladı.

Davası görülecek bir diğer proje de Artvin İl Genel Meclisi’nde AKP ve MHP Meclis üyelerinin imar planlarını onayladığı Saka I-II adlı HES. Arhavi’nin Üçırmak, Balıklı, Ulukent, Sırtoba ve Derecek köylerini kapsayan ve Pilarget olarak adlandırılan havzada yapılması planlanan HES projesine karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor.

Davaların avukatı ve Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Halis Yıldırım, mahkemeleri yürütmeyi durdurma kararı vermediği için HES’lerin geri dönüşü imkânsız zararlar verdiğine dikkat çekti. Yıldırım, “Proje bittikten sonra iptal kararının bir anlamı almıyor. Geç gelen adalet, adalet değildir. Dereyi kurutan HES’e 10 yıl sonra iptal kararı çıkıyor.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadeniz-adalet-bekliyor_184186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!