Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES Bitti, Dava Yeni Başladı

Artvin’in Şavşat ilçesinde Mansurat Deresi üzerinde kurulan HES projesi için Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu, köylülerin lehine karar verdi. Böylece dava 10 yıl sonra yeniden görülme durumuna geldi.

yapi.com.tr
HES Bitti, Dava Yeni Başladı

10 yıldır süren, Artvin’in Şavşat ilçesinde Mansurat Deresi üzerinde kurulan Hidroelektrik Santrali (HES) davasında, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu (DİDDK), mücadele edenlerin lehine karar verdi.

BirGün’de yer alan habere göre; 10 yıl önce açılan davayı Rize İdare Mahkemesi, davanın geç açılması nedeniyle süre aşımından reddetti. Dava Danıştay’a gitti. Danıştay davayı köylüler lehine bozarak yeniden görülmesi yönünde karar verdi. Rize İdare Mahkemesi eski kararında direnince bu sefer dava DİDDK’e gitti. Yaklaşık bir yıl önce DİDDK, mahkeme kararını köylüler lehine bozdu.

 

 

Dava süreci devam ederken HES inşaatı sürdü ve doğaya geri dönülmez zararlar verdi. Şavşat Deresini kuruttu. Davanın Avukatı Halis Yıldırım yaptığı açıklamada “10 yıldır hukuki mücadeleyi sürdürüyoruz. Hukuki süreç bitmeden 2M Enerji, HES’i yaparak üretime geçti. Biz bu karara seviniyoruz ve önemli buluyoruz. Ama geç gelen adalet süreçleri doğanın talan edilmesini maalesef engellemiyor. Biz her koşulda hukuki mücadelemizi sürdürerek Şavşat çayının yatağında akması için uğraşacağız.” dedi.

Yıldırım, aynı zamanda dava sürecinin hukuksal garabet açısından önemli bir örnek olduğunu da belirtti.

Şavşat Dernekleri Federasyonu da açıklamasında karara sevindiklerini ve doğa talanlarına karşı Şavşat halkının mücadelesinin yanında olacaklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-bitti-dava-yeni-basladi_179983.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!