Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karar Çıktığında Doğa Kalmayacak

Rize İkizdere’de, bilirkişiler taşocağı için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığını belirtmesine rağmen mahkeme 96 gündür karar vermedi.

yapi.com.tr
Karar Çıktığında Doğa Kalmayacak

İkizdere’de, Rize-Artvin Havalimanı’na hammadde sağlamak için açılmak istenen Cevizlik Bazalt Ocağı’na karşı bölge halkının direnişi 272 gündür sürüyor. Proje için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı açılan davada Rize İdare Mahkemesi bilirkişi keşfi yapılmasına karar verdi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Ekim ayında bölgede inceleme yapan bilirkişiler hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Raporda, şirketin sunduğu proje tanıtım dosyasının (PTD) eksik ve yetersiz olduğuna, madenin bölgenin ekosistemine zarar verileceğine dikkat çekildi. PTD’de oluşacak tahribatın yöre halkı açısından yaşam alanları yönüyle kabul edilemez olduğu vurgulandı. Ayrıca, arazinin eğimli olması nedeniyle erozyon riski taşıdığını ve bitki örtüsünün kaldırılmasının riski artırdığı belirtidi.

Bu raporun ardından açıklama yapan bölge halkı yürütmeyi durdurma kararının acilen verilmesini talep etti. Ancak geçen 96 günün ardından mahkeme halen karar vermedi. Bu süreçte faaliyette olan madenin İkizdere’deki tahribatı her geçen gün arttı.

Sürecin en başından beri davanın yavaş ilerlediğine dikkat çeken Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Aynı süreci Yeşil Yol davasında da yaşadık. Yol bittikten sonra karar verdiler. Limanın 3 yıllık yatırım süresi var ve 1 senesi geçmiş durumda. Yürütmeyi durdurma kararı diye bir işleyiş var. Burada o koşullar mevcut. Ancak orada süren doğa talanına rağmen 96 gündür karar verilmiyor.” ifadelerini kullandı.

Heyetin hazırladığı raporun şirketin aleyhine çıktığını hatırlatan İkizdere Dernekleri Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım da 96 gündür yürütmeyi durdurma kararını beklediklerini belirterek mahkemenin doğa katliamına göz yumduğunu söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karar-ciktiginda-doga-kalmayacak_188855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!