Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Karar Uygulansın, Ilısu Projesi Durdurulsun"

Hasankeyfliler ve STK'lar Ilısu Projesi'nin bir an evvel mühürlenmesi için çağrıda bulundu. Bir teknik heyet projeyi yerinde izleyerek Danıştay kararının uygulanıp uygulanmadığını takip edecek.

yapi.com.tr
"Karar Uygulansın, Ilısu Projesi Durdurulsun"

Doğa Derneği Nehirler Programı Koordinatörü Dicle Tuba, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) Danıştay kararına rağmen Ilısu projesini durdurmamasını eleştirdi. bianet'e konuşan Tuba, Danıştay'ın Ilısu Projesi'nin ilerlemesi için gerekli tüm alt ve üst yapı projelerine ÇED yükümlülüğü getirdiğini hatırlatarak dava açacaklarını söyledi.

"DSİ'nin açıklaması kısa ve temellendirilmemiş bir açıklamadır. Danıştay'ın kararı Ilısu Projesi'nin ilerlemesi için gerekli tüm alt ve üst yapı projelerine ÇED yükümlülüğü getiriyor. Bu da bu projelerin değerlendirmeden geçene kadar durdurulmasını gerektirir. Bu karar bizim için örnek teşkil ediyor. Bir sonraki adımımız Ilısu Projesi'nin bizzat kendisine ÇED yükümlülüğü getirilmesi için dava açmak olacak."

STK'lar takip edecek

Büşra Akman ve Elif Cansu Akoğuz'un haberine göre, DSİ'nin açıklamasını Danıştay kararının hiçe sayılması olarak değerlendiren Hasankeyfliler, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve Doğa Derneği, dün (30 Ocak) Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın önünde projenin en kısa zamanda durdurulması için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu önderliğinde, birçok sivil toplum örgütünün işbirliğiyle oluşturulan bir teknik heyetin projeyi yerinde izleyerek Danıştay kararının uygulanıp uygulanmadığını takip edeceği belirtildi.

DSİ kararı

Danıştay 14. Dairesi 7 Ocak'ta Ilısu Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) projesine ilişkin tüm altyapı ve üstyapı tesislerinin çevresel etki değerlendirmesinden (ÇED) muaf tutamayacağı yönünde karar aldı. Karar çerçevesinde barajın yapımı için gerekli olan, ancak henüz ÇED'e tabi tutulmamış tüm çalışmaların durdurulması gerekiyor. Ancak kararın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı DSİ Genel Müdürlüğü aksi yönde bir açıklama yaptı.

"Danıştay'ın bu kararı herhangi bir şekilde inşaat faaliyetlerinin devam etmesine engel teşkil edecek nitelik taşımamakta, yalnızca ÇED yönetmeliği çerçevesinde yürütülmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Ilısu Barajı ve HES Projesi inşaatına kararlılıkla devam edilmektedir."

Kararın uygulanması için verilen 30 günlük yasal süre 7 Şubat'ta dolacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karar-uygulansin-ilisu-projesi-durdurulsun_104203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!