Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayolları Arazisine ’Kule’ İzni Yok

Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisini satışa çıkaran Özelleştirme İdaresi, yapılacak yapının mevcut 13 katlı bölge müdürlüğü binasının 2 katından daha yüksek olmasına izin vermeyecek. İstanbul Belediyesi’nin bir dönem Bosphorus Towers adıyla üç gökdelen dikmeyi düşündüğü arazinin, müstakbel yatırımcısının bunu gerçekleştirmesi mümkün olmayacak.

Hürriyet Gazetesi/Nilgün Karataş
Karayolları Arazisine ’Kule’ İzni Yok

incirlikuyu’daki Karayolları arazisini satışa çıkaran Özelleştirme İdaresi, yapılacak yapının mevcut 13 katlı bölge müdürlüğü binasının 2 katından daha yüksek olmasına izin vermeyecek. İstanbul Belediyesi’nin bir dönem Bosphorus Towers adıyla üç gökdelen dikmeyi düşündüğü arazinin, müstakbel yatırımcısının bunu gerçekleştirmesi mümkün olmayacak.

İstanbul'un en gözde iş merkezlerinden Zincirlikuyu’da yer alan Karayolları arazisini yeniden satışa çıkaran Özelleştirme İdaresi, yapılacak binanın yüksekliğine kadar belirledi. Koruma altında olduğu için kapsam dışı bırakılan 17. Bölge Müdürlüğü, yeni bina için de kıstas oluşturuyor. Özelleştirme İdaresi, ihaleyi kazanan yatırımcının mevcut binanın ancak 1.5-2 katı yüksekliğinde bir proje yapmasına izin verecek. Böylece bir dönem İstanbul Belediyesi’nin düşündüğü Bosphorus Towers (Boğaziçi Kulesi) projesinin ya da bir benzerinin burada yapılması mümkün olmayacak.

TALEPLER BEKLENİYOR: Karayolları Genel Müdürlügü 17’inci Bölge Müdürlüğü arazisi olarak bilinen gayrimenkulün ihalesini yapmaya hazırlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, şartname ve bilgi kitapçığı almaları için 12 Ocak’a kadar yatırımcıları beklerken, imar planının nasıl olacağı da ayrıntıntılı bir şekilde belirledi. Talep bildirimlerinin cuma akşamına kadar alınacağı arazinin üzerine yapılacak projesinin detayları da çıkarıldı. Maliye Bakanlığı hazinesine ait olan Beşiktaş-Zincirlikuyu’da yer alan 30 ada 157 parselde kayıtlı ve yüz ölçümü 96 bin 505 metrekarelik arazi, 11 Ağustos 2006 tarihinde özelleştirme programına dahil edil edilirken, imar planı değişikliğine de gidildi.

İMAR PLANI DEĞİŞTİ: İstanbul’un ilk asma cepheli binası olarak koruma altında olan 13 katlı bölge müdürlüğü binası satış dışında tutulmakla birlikte, kamuoyundan gelebilecek olası eleştirilere karşı yeni bir imar planı çıkarıldı. Beşiktaş geri görünüm ve etkilenme bölgesi uygulama imar planı sınırları içerisinde kalan arazi için, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 27 Aralık 2006 tarihinde kabul edilen yeni planla turizm, kongre merkezi, ticaret ve kültürel tesis alanından oluşan karma kullanıma uygun bir proje hazırlandı.

2 KATINI GEÇMEYECEK: Bu şartlar altında hazırlanan yeni imar planına göre, gelecekte ortaya çıkabilecek trafik sorununu önlemek için arazinin çevresine bir servis yolu yapılması gerekecek. Servis yolunu kapsayan, yaklaşık 13 bin metrekarelik bir yeşil alan korunacak. Böylece geriye 83 bin 216 metrekarelik net kullanım alanı kalacak. Emsal 2.8 olarak belirlenirken, buna göre projenin yer üstü brüt kapalı alanı 233 bin metrekare olacak. Gayrimenkulün sit alanı içinde olması nedeniyle bazı yapısal kısıtlamalar olduğundan, projenin yüksekliği, 13 katlı 17. Bölge Müdürlüğü binasının en çok 1.5-2 katı olabilecek. Bu durumda, Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisinin üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı gibi Bosphorus Towers benzeri bir projenin yapılması mümkün olmayacak. Daha önceki ihalesi talep gelmediği için ertelenen araziye, yeni planıyla ne kadar ilgi gösterileceği cuma akşamı belli olacak.

Sit alanı içinde
Yapılan imar değişikliğinin nedeni, arazinin İstanbul Boğazı’na çok yakın bir yerde bulunmasından dolayı "Beşiktaş Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Uygulama İmar Planı" kapsamında olması. Bir diğer neden ise ihale edilecek arazinin hemen yanında bulunun Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü binasının bulunması. İstanbul’daki çok katlı modern mimarinin ilk örneklerinden biri olması nedeniyle İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu koruması altında olduğu için ihale dışında bırakılan bu bina, yeni proje için de önemli bir kıstas oluşturuyor.

Bosphorus Towers ’hayal proje’ olarak kalacak
Özellikle Dubaili inşaat grubu Sama Dubai’nin ilgilendiği bilinen bu arazi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri arasında da yer alıyordu. Belediyenin iki yıl önce Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen Uluslararası Proje Finansman Yatırım Platformu’nda tanıttığı projelerden biri de Bosphorus Towers’dı. Kamuoyuna da yansıyan plana göre, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisi yapılacak ihaleyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek ve ardından Dubai International Properties’in yurt dışı yatırımlarını gerçekleştiren Sama Dubai de, Bosphorus Towers projesine başlayacaktı. Projeye göre buraya 650 metre yüksekliğinde 3 kule inşa edilecekti. Gökdelenler de 200 kat civarında olacaktı. Ancak daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 650 metrelik projeleri olmadığını açıklamıştı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollari-arazisine-kule-izni-yok_50793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!