Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyük İhalede Son Dakika Sürprizi: Karayolları Arazisi Tekel'e Devredildi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Beşiktaş'taki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96,5 dönümlük arazinin bugün yapılacak olan ihalesini iptal etti. Tekel'e devredilen arazinin imar sorunları halledildikten sonra yeniden satışa çıkarılacağı öğrenildi.

Zaman Gazetesib>Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Beşiktaş'taki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96,5 dönümlük arazinin bugün yapılacak olan ihalesini iptal etti. Tekel'e devredilen arazinin imar sorunları halledildikten sonra yeniden satışa çıkarılacağı öğrenildi.

600 milyon Yeni Türk Lirası değer biçilen arazinin ihalesine Zorlu, Nurol-Fiba, Taşyapı İnşaat ile Dubai Velihat Prensi Şeyh Muhammed El Maktum'un şirketleri Emaar ve Sama Dubai'nin aralarında bulunduğu 10 yatırımcı grubu teklif verdi.

Ortaköy Mahallesi, 30 ada, 157 parsel numaralı, 96 bin 505,33 metrekare yüzölçümlü taşınmaz, üç yıl önce Maliye Bakanlığı Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kapalı zarf usulüyle satışa çıkarılmış, üzerindeki binalarla birlikte 320 milyon YTL istenen arazi için yapılan ihalede talipli çıkmamıştı. Ekonomik istikrara bağlı olarak İstanbul'un farklı bölgelerine yatırımların hızla artması, gözde arazinin satışını geçen yıl yeniden gündeme getirdi.

Ancak ağustos ayında Milli Emlak tarafından yapılması planlanan ihale, imar planından kaynaklanan sorunlar yüzünden iptal edilirken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredildi. Sadece otel yapılmasına izin veren imar planının değiştirilmesi için hazırlıklarını yapan Özelleştirme İdaresi, geçtiğimiz ocak ayında araziyi yeniden satışa çıkardı. Teklif verme süresi dün sona eren ihaleye 10 adet teklif alındı.

Teklif sahipleri şöyle: "Zorlu Gayrimenkul, Emaar Gayrimenkul, Astay Gayrimenkul, Akfen-Osmanlı Ortak Girişim Grubu, Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul, Toray ve Eren Talu Ortak Girişim Grubu, Nurol-Fiba Ortak Girişim Grubu, Limak İnşaat-MSREF VI Living Daylights BV Ortak Girişim Grubu, Taşyapı İnşaat, Global-Boğaziçi Ortak Girişim Grubu."

Teklif verme süresinin sona ermesine rağmen ihalenin iptal edilmesi ve arazinin özelleştirilmesi düşünülen Tekel'e devredilmesi kararlaştırıldı. Arazinin, imarla ilgili sorunlarının tamamen çözülmesi için Tekel'e devreldiği, sorunların giderilmesinin ardından önümüzdeki dönemlerde yeniden satışa çıkarılacağı öğrenildi. Arazinin üzerindeki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü binası, tescilli olduğu ve koruma altında bulunduğu gerekçesiyle ihale kapsamı dışında tutulmuştu. Büyükdere Caddesi üzerindeki arazi, konumundan dolayı çok değerli olarak kabul edilirken, bölgede çokuluslu şirketlerin genel müdürlük binaları, bankalar, lüks konutlar ve alışveriş merkezlerinin de yer alması cazibesini artırmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-ihalede-son-dakika-surprizi-karayollari-arazisi-tekele-devredildi_52281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!