Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karşıyaka, Depreme Her An Hazır Olacak

Karşıyaka'da farklı yerlerde daha önce yaklaşık 30 bin TL harcayarak 8 deprem evi inşa eden belediye, bu kez deprem anı evi açmayı planlıyor. Plan ve Proje Müdürlüğü bünyesinde Deprem Şefliği'nin kurulmasına karar verildi. Oluşturulan pilot bölgelerde, altı sığınak olacak biçimde düzenlenecek deprem parkları yapılacak.

Yeni Asır Gazetesi
1 Karşıyaka, Depreme Her An Hazır Olacak

Karşıyaka'da farklı yerlerde daha önce yaklaşık 30 bin TL harcayarak 8 deprem evi inşa eden belediye, bu kez deprem anı evi açmayı planlıyor. Plan ve Proje Müdürlüğü bünyesinde Deprem Şefliği'nin kurulmasına karar verildi. Oluşturulan pilot bölgelerde, altı sığınak olacak biçimde düzenlenecek deprem parkları yapılacak. Japonya'da bulunan ve insanları depreme karşı bilgilendiren sivil toplum örgütü BOKOMİ'nin yapısını inceleyen belediye yetkilileri, aynı modeli Karşıyaka'ya uyarlayacak.

Her şey var

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir'in deprem kuşağında yer aldığını, olası bir depreme karşı hazırlıklı olacaklarını söyledi. Gecekondu ve plansız yapılaşma oranının yüksek olduğu bir yerde deprem güvenliğinden söz edilemeyeceğini belirten Başkan Durak, öncelikli olarak toplumun çok iyi bir şekilde bilgilendirileceğini bildirdi. Bu konuya her zaman özel önem verdiğini kaydeden Başkan Durak, şu açıklamayı yaptı:,

"Karşıyaka Belediyesi olarak, ikisi Bayraklı'da olmak üzere 8 deprem evi inşa ettik. 10 metrekarelik prefabrik evlerde, afet anında ihtiyaç duyulan el feneri, kazma, kask, ip ve ilkyardım çantası gibi malzemeler yer alıyor. Ayrıca ilçe genelinde deprem anında toplanılacak yerleri belirledik. Kriz yönetim merkezi ve çadırlar için yerleşim planı mevcut."

Manisa Belediyesi ile imzalanan Depreme Karşı Ortak Mücadele Protokolü çerçevesinde çalışmaların devam ettiğini de vurgulayan Başkan Durak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Belediye bünyesinde çok kısa bir zamanda deprem şefliğimizi kuracağız. Deprem anında gerekli olan araç gereçlerimizin alımı konusunda girişimlerimiz sürüyor. Kamu kurumları ve yerel yönetimler, olası bir depreme karşı hazırlıklı olmalıdır. Japonya örneği bizim için yeterli. Orada yapılan çalışmalar tüm dünyaya örnek oluyor. Biz de aldığımız bilgileri ve modelleri burada uygulamak istiyoruz. Belli yerlerde deprem parkları yapacağız. İhtiyaç anında araç, gereç ve su sıkıntısı çekilmeyecek. Ayrıca insanların yaşadıkları depremleri unutmaması ve sürekli olayları hatırlayıp tedbirlerin elden bırakmaması için 'deprem anı evleri' yapacağız. Burada fotoğraflar, yaşananların anlatıldığı kitaplar, görseller ve bilimsel yayınlar olacak."

Japonya'da eğitim aldı

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından düzenlenen 1.5 ay süreli Topluma Dayalı Afet Yönetim Sistemleri Kursu'na, Karşıyaka Belediyesi Plan Proje Müdürü Nilüfer Varlı da katıldı. Varlı, "Japonlar, Türklere karşı çok ilgililer. Ortak çalışma ve projeler üretmek için el ele verdik. Şiddetli depremlere maruz kaldıkları için devlet, vatandaşlarını bilgilendirme ve eğitme ihtiyacı duyuyor. Depremle yaşamayı öğrenmişler. Aynı felsefeyi biz de benimsedik" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karsiyaka-depreme-her-an-hazir-olacak_74648.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Inanılır gibi degil; Hala deprem olduktan sonrasını düşünen bir anlayışın ürünü bu önlemlerin hepsi. Bu zihniyet ve yaklaşımı toptan değiştirmemiz gerekiyor. Dünya, BM öncülüğünde çok farklı bir politika izliyor; Deprem (afet) öncesi risk belirleme ve riskleri azaltma stratejisi. Bu işler ancak kapsamlı bir planlama çerçevesinde yürütülebilir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!