Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kasisten Geçerek Sokakları Aydınlatacağız!

Fosil yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye zarar vermeleri nedeniyle alternatif enerji kaynakları arayışına Türk mühendislerden katkı geldi. Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini elektrik enerjisine çeviren sistem geliştirdi.

yapi.com.tr
Kasisten Geçerek Sokakları Aydınlatacağız!

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül, yüksek lisans öğrencisi Ali Demircan’ın tez konusu olan projeyle yaptıkları deneyler neticesinde hız kesiciden hidrolik sistemle elektrik enerjisi üretmeyi başardıklarını kaydetti.

Türk mühendisler, hız kesici kasisten hidrolik sistemle elektrik enerjisi üretmeyi başardı. Geliştirilen sistem 7 bin 800 aracın geçmesi halinde sokaktaki trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacını rahatça karşılıyor.

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül, hız kesici sistemde üretilen elektrik enerjisinin aracın hızına ve ağırlığına göre değişim gösterdiğine işaret ederek, yapılan testlere göre, bir ton ağırlığında ve saatte 5 kilometre hızla giden bir aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu 15 volt, 200 miliamper ve 3 vatlık elektriksel büyüklük elde edilebildiğini bildirdi. Bu standartlara göre geliştirilen düzeneğin kurulu olduğu hız kesicinin üzerinden 7 bin 800 araç geçmesi halinde 7 amper, 12 voltluk bir akünün dolacağını anlatan Demetgül, dolayısıyla sistemin, trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacının karşılanmasında rahatlıkla kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kasisten-gecerek-sokaklari-aydinlatacagiz_143134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!