Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaş'taki Orman Yangınında Hızlı Müdahale Yayılmayı Önledi

Antalya Orman Bölge Müdürü Dikici, hızlı müdahaleyle yangını büyümeden kontrol altına almayı başardıklarını belirterek, "Şu anda soğutma çalışmalarımız sürüyor. Yangın riski tamamen geçinceye kadar ekiplerimiz teyakkuzda olacak." dedi.

yapi.com.tr/AA
Kaş'taki Orman Yangınında Hızlı Müdahale Yayılmayı Önledi

Antalya'nın Kaş ilçesinde çıkan ve kontrol altına alınan orman yangınına yönelik soğutma çalışmaları sürüyor.

Yuvacık Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle dün öğleden sonra başlayan ve Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 12 helikopter, 45 arazöz, 11 su ikmal aracı, 9 ilk müdahale aracı, 7 dozer ve 270 işçiyle müdahale edilen yangında soğutma çalışmaları başladı.

Yer yer küçük çaplı alevlenmelerin görüldüğü bölgede çok sayıda orman işçisi de hazır bekletiliyor. Helikopterler, riskli olduğu tespit edilen bölgelere su atarken, soğutma çalışmalarını arazözler ve orman işçileri de karadan yürütüyor.

"Hızlı müdahale yayılmayı önledi"
Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, yaptığı açıklamada, yangının dağlık, tepelik ve dik yamaçları olan çok zor bir bölgede çıktığını ifade etti.

Çok zor bir arazide, hızlı müdahaleyle yangını büyümeden kontrol altına almayı başardıklarını belirten Dikici, "Şu anda soğutma çalışmalarımız sürüyor. Yangın riski tamamen geçinceye kadar ekiplerimiz teyakkuzda olacak. Yaklaşık 35 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü değerlendiriyoruz. Kısa sürede hasar tespit çalışmalarımızı da yapacağız." diye konuştu.

Söndürme çalışmalarına Kaş Belediyesi de 6 arazözle destek verdi. Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, yaptığı açıklamada, yangının yayılmasını önüne geçmek için mücadele eden ekiplerin gece boyunca çalıştığına dikkati çekti.

Ulutaş, "Yangın tamamen kontrol altına alındı, herhangi bir tehlike yok. Dozer ve arazözler yangının etrafını çevirdiler. Sabahın ilk ışıklarıyla da helikopterler soğutma çalışmasına destek verdi. Artık helikopterlere de ihtiyaç kalmadığını düşünüyorum." dedi.

Öte yandan, yangının çıktığı alanın 7 yıl önce gençleştirme çalışması yapılan kızılçam ormanı olduğu öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kastaki-orman-yangininda-hizli-mudahale-yayilmayi-onledi_174681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!