Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yangın Söndürme Uçağı İhalesi Yenilenmedi

Orman Bakanlığı, 2020 yaz aylarında orman yangınlarıyla mücadele için hâlâ uçak tedarik edemedi. 20 Şubat’ta yapılan ihalede, 35 yıldır orman yangınlarında kendi uçaklarıyla başarıyla mücadele eden Türk Hava Kurumu engellenmiş, katılan yabancı firmalar da teklif vermeyince ihale iptal edilmişti.

yapi.com.tr
Yangın Söndürme Uçağı İhalesi Yenilenmedi

Türkiye, tüm dünyayla birlikte corona virüsüyle mücadele ederken, ülkenin akciğerleri korumasız kaldı. Orman Bakanlığı, yaz aylarında orman yangınlarıyla mücadele için halen uçak tedarik edemedi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; 20 Şubat'ta yapılan uçak kiralama ihalesine katılan yerli ve yabancı firmaların hiçbiri teklif vermemişti. İhalenin ardından konuşan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Zaten ihaleye erken çıkmamızın nedeni de yangın mevsimi gelmeden sonuçlandırmaktı, hazırlıklarımızı tamamlamak istiyoruz. Hazırlıklarımızı yapacağız, en kısa sürede yeni ihaleye çıkarız diye düşünüyorum” demişti.

Aradan geçen yaklaşık iki aya rağmen yeni ihale açılmadı. Uzmanlar, ihalenin hazırlanması, ilana çıkılması, toplanması ve sonuçlandırılması prosedürünün yanı sıra firmaların bu corona virüsüyle ilgili olağanüstü şartlar varken uçak tedarik edebilmesinin de zor olduğunu vurguluyor.

THK devre dışı bırakıldı
Türk Hava Kurumu’nun altısı faal dokuz uçağı hangarlarda bekletiliyor. Orman Bakanlığı, 1985 yılından 2019 yılına kadar tam 35 yıl yangın söndürme mücadelesini başarıyla yürüten Türk Hava Kurumu'nu iki yıldır devre dışı bıraktı.

 

 

Geçen yıl tüm eleştirilere rağmen THK uçaklarının hangardan çıkmasına izin verilmedi. Sadece İzmir'de 500 hektar orman kül oldu. Bu yıl da 20 Şubat'ta açılan ihalede öyle bir şartname hazırlandı ki THK’nın ‘Ateş Kuşu’ adı verilen 9 CL-215 uçağı ihaleye giremedi. THK’nın uçakları 4 bin 900 litre kapasiteliydi, ihalede 5 bin litre şartı konuldu.

Yabancı şirketler teklif vermedi
İhaleyi Rusların almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Be-200 uçaklarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya’da beğenmiş, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bizzat test etmiş ve Rus uçaklarının Türkiye'de uçabilmesi için mevzuat dahi değiştirilmişti. Ancak 20 Şubat'taki ihalede sürpriz bir şekilde hiçbir şirket teklif vermedi. İhale iptal edildi. Şubat ayında Ruslar'ın uçak temin edemediği için teklif vermediği ileri sürülmüştü.

Helikopter ihalesi de sonuçlanmadı
Orman Bakanlığı geçen yıl Nisan ayında ‘açık’ usülle değil ’21b-Pazarlık’ usulüyle kapalı kapılar ardında yaptığı ihaleyi bir mimarlık şirketine vermişti. Bordo Mimarlık’a beş aylık kiralama için tam 113 milyon lira ödendi. 2020 yılı helikopter ihtiyacı için ise 13 Şubat 2020'de “25 Adet (13 Adet ve 12 Adet olmak üzere iki kısım halinde) Genel Maksat Helikopteri Kiralanması İşi” ihale edildi ancak o da henüz sonuçlandırılamadı.

TBMM'ye soru önergesi verildi
Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, TBMM'de bir soru önergesi vererek, THK uçaklarının devre dışı bırakılmasının aydınlatılmasını istedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-sondurme-ucagi-ihalesi-yenilenmedi_179689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!