Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kastamonu Entegre, AB’nin Ar-Ge Çözüm Ortağı Oldu

Kastamonu Entegre, Horizon 2020’nin desteklediği ECOBULK Projesi kapsamında 1 Milyon TL’nin üzerinde hibe almaya hak kazandı.

yapi.com.tr
Kastamonu Entegre, AB’nin Ar-Ge Çözüm Ortağı Oldu

Kastamonu Entegre, geri dönüşüm yüzdesini arttıracak ürün tasarım ve üretimi, tersine lojistik zincirlerinin kurulması, atık akışlarının daha iyi yönetilmesi ve izlenmesi gibi hedefleri olan ECOBULK Projesi kapsamında 1 Milyon TL’nin üzerinde hibe desteği almaya hak kazandı. 12 farklı ülkeden 29 ortaklı projede “üretici” rolü üstlenen Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel sektöründe Türkiye’den destek alan tek kuruluş olduğu belirtildi.

Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmayı hedefleyen ECOBULK Projesi’nde, araştırma kuruluşlarının geliştirdiği teknolojilerle Kastamonu Entegre’nin üreteceği yüksek dayanımlı ürünler, mobilya üreticileri tarafından kullanılacak. DELFT Teknoloji Üniversitesi liderliğinde, çevreye duyarlı inovatif tasarımların yapılacağı bu projede, tasarımların hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan levhaların üretiminde geri dönüşümlü malzeme miktarının artırılması, Akzonobel ile biyo esaslı tutkal geliştirilmesi, proje ortaklarının geliştirdiği atık işleme ve plazma teknolojisi uygulamalarının hayata geçirilmesi gibi konular Kastamonu Entegre’nin projedeki rolünü oluşturacak.

Horizon 2020’nin desteklediği ECOBULK Projesi ortakları arasında Kastamonu Entegre’nin yanı sıra, otomobil üreticisi Fiat, otomotiv ve orman ürünleri geri dönüşümü konusunda uzman ARN ve TOMRA firmaları ve İtalyan lüks mobilya üreticisi Formitalia gibi sektörlerinde öncü isimler de yer alıyor.  

KastamonuKastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Sektörümüzde ilkleri yaşatmaya devam ediyoruz. Horizon 2020’nin desteklediği ECOBULK Projesi’ne Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda global marka başvurdu. Pek çok şirketin arasından sıyrılarak sektörümüzde bir ilke imza attık ve üretici rolümüzle AB’nin Ar-Ge’de Türkiye’den tek çözüm ortağı olarak seçildik. Bu projeyle üretimde geri dönüşümlü malzeme kullanmaya, çevreye duyarlı inovatif tasarımlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz.”

Horizon 2020 ve ECOBULK Projesi

Dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı olarak ifade edilen Horizon 2020,uluslararası ortaklıklar yolu ile geleceğin teknolojilerine yön verme amacıyla oluşturuldu. Program,Avrupa’nın bilim, teknoloji politika ve uygulamalarının uyumlaştırılması amacı güden ve ilki 1984’te başlatılan Topluluk Program’larının sonuncusu olma özelliğini taşıyor. ECOBULK Projesi, Avrupa Birliği’nin otomotiv, inşaat ve mobilya sektörlerinde kullanılan kompozit malzemeleri odağına alan büyük çaplı bir demonstrasyon projesidir. 48 ay sürecek projenin toplam maliyeti 12 milyon 300 bin Euro, bunun 9 milyon 700 bin Euro’su AB Komisyonu tarafından fonlanacak.

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kastamonu-entegre-abnin-ar-ge-cozum-ortagi-oldu_156155.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!