Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kastamonu Entegre’den Bulgaristan Tesislerine Ek Hat Yatırımı

Kastamonu Entegre, Bulgaristan’daki yonga levha tesisine yönelik 130 milyon USD’lik modernizasyon çalışmalarının ilk etabını tamamladı. Toplam kapasitesi 500 bin m3/yıl olan yeni hattı iki aşamalı olarak devreye alacaklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, çalışma tamamlandığında, üretim kapasitesinin yüzde 150 artacağını belirtti.

yapi.com.tr
Kastamonu Entegre’den Bulgaristan Tesislerine Ek Hat Yatırımı

Kastamonu Entegre, sektörüne yönelik gerçekleştirdiği yatırımlara devam ediyor. Son olarak, Fransa’da Darbo şirketine ait 500 bin m3/yıl kapasiteli yonga levha üretim hattını satın alarak, Bulgaristan’daki tesisine taşıyan şirket, modernizasyon ve bakım çalışmaları tamamlanan hattın ilk bölümünü devreye aldı. Toplam yatırım bedeli 130 milyon USD tutarında olan ve ikinci etabında önümüzdeki dönemde devreye girmesiyle üretim kapasitesini yüzde 150 oranında artırmayı hedefleyen şirket, ürünlerini Bulgaristan iç pazarının yanı sıra Balkan ve Avrupa ülkelerine ihraç edecek.  

2001 yılında, şirketin ikinci yurt dışı yatırımı olarak faaliyete geçen Kastamonu Bulgaria A.D. bünyesindeki Yonga Levha Tesisi’nde,  220 bin m³/yıl kapasite ile, mobilya ve dekorasyon üretiminde kullanılan yüksek kaliteli ham ve melamin kaplı yonga levha ve palet üretimi yapılıyor. Ek hat yatırımının taamının üretime geçmesi ile birlikte  bölgedeki etkinliklerini daha da artıracaklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, Bulgaristan tesislerinin bu ülkedeki ikinci büyük Türk yatırımı olduğunu vurguluyor:

“Hammadde tedarikinde sahip olduğu avantajlar nedeniyle, yurt dışındaki ikinci yatırımımızı 30 milyon Euro yatırım ile Bulgaristan’da yaptık. 2001 yılında faaliyete geçen 200 bin m² alana sahip tesisimizde, ürettiğimiz ham ve melamin kaplı yonga levha ve pelet üretiminin yüzde 40’ını Bulgaristan pazarına sunuyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde birinci bölümü faaliyete geçen ek hat ile Bulgaristan’daki en büyük Türk yatırımcılardan biri olmaya devam ediyoruz. Ürünlerimiz Doğu Avrupa, Balkanlar ve özellikle Yunanistan ve İtalya’dan yoğun talep görüyor.” dedi.

Kastamonu Bulgaria A.D., geçtiğimiz yıl, A sınıfı yatırımlar için sunulan teşvik belgesinin sahibi oldu. Bulgaristan’daki yatırımlara yönelik desteklerin Bulgaristan Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde sağlandığını ve geçen yıl teşvik belgesi aldıklarını belirten Yıldız, “Tesislere yönelik gerçekleştirilen yatırımlar, kapasite artırımları, üretimin çeşitlendirilmesi, üretim süreçlerinin yeniden yapılandırılması gibi başlıklar, A sınıfı yatırımcı sertifikası kapsamında değerlendiriliyor. Bulgaristan tesisimize kuruluşundan bu yana toplamda yapmış olduğumuz yatırımlar ile hem teknolojimizi yenileyeceğiz, hem de üretim kapasitemizi iki buçuk katına çıkararak, Bulgaristan ekonomisine katkımızı artıracağız.” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kastamonu-entegreden-bulgaristan-tesislerine-ek-hat-yatirimi_172484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!