Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kastamonu Entegre'den Enerji Tasarrufu Haftası Mesajı

Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Sürdürülebilirlik alanında ağırlık verdiğimiz konuların başında enerji yönetimi geliyor” dedi.

yapi.com.tr
Kastamonu Entegre'den Enerji Tasarrufu Haftası Mesajı

Kastamonu Entegre, tüm iş süreçlerini çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri gözeterek gerçekleştiriyor. Çevresel etkisini ölçebilmek adına 2015 yılında karbon ayak izi hesaplamasına başlayan şirket, üretim sürecinde ortaya çıkan ve üretime uygun olmayan ahşap atıkları, biyokütle enerji santrallerinde elektrik ve ısıya dönüştürerek, doğalgaz ile üretilen enerjiye kıyasla her yıl ortalama 240 bin ton CO2 emisyonunun önüne geçiyor. 

Verimlilik artırıcı projelerle daha fazla tasarruf
Fabrikalarda hayata geçirilen tasarruf projeleri sonucunda 2019’da, 2015 yılına oranla enerji tüketiminde %8,9 azalma kaydeden Kastamonu Entegre, 25 farklı verimlilik artırıcı proje ile yıllık 45,9 milyon kWh enerji tasarrufu sağlamayı öngörüyor. Ayrıca, Avrupa Birliği Ufuk 2020 programı tarafından desteklenen E2COMATION projesiyle, fabrikaların dijital ikizini oluşturup optimizasyon araçlarından faydalanarak, üretim kaynaklı enerji tüketimini ve çevresel etkiyi en aza indirmeyi hedefliyor.

Gazlaştırma teknolojisinin en büyük endüstriyel uygulaması
TÜBİTAK-TEYDEB destekli “Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması ve Yenilenebilir Temiz Enerji Üretimi” projesiyle üretim tesislerinde proses sırasında ortaya çıkan atıkların, gazlaştırma tesisinde verimli bir şekilde enerjiye dönüştürülmesini sağlayan şirket, 2018 ICCI Enerji Ödülleri’nin "Biyokütle ve Atık" kategorisinde ve 13. Teknoloji Ödülleri’nin “Üniversite-Sanayi İş Birlikleri” kategorisinde ödüle layık görüldü. 2018’de VAP desteği alarak projelerini başarıyla tamamlayan Kastamonu Entegre Gebze ve Balıkesir Tesisleri de 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda Başarı Ödülü ile onurlandırıldı.

“İnovatif projelerle enerji verimliliğimizi artırıyoruz”
Bugün en büyük sorumluluğumuzun ekonomik büyümeyi, dünyadaki kaynakları tüketmeden, verimli bir biçimde gerçekleştirmenin yollarını aramak olduğunu dile getiren Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Sürdürülebilirlik alanında ağırlık verdiğimiz konuların başında enerji yönetimi geliyor. Geliştirdiğimiz inovatif projelerle enerji verimliliği performansımızı her geçen yıl iyileştiriyoruz. Örneğin, ulusal ağaç bazlı panel sektöründe ilk defa kullanılan Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması teknolojisiyle, daha az yatırım maliyeti ile hem yüksek enerji verimi sağlayıp hem de atık yönetimini daha etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Kendi enerjisini üreten fabrika
Adana MDF Tesisi çatısına kurdukları Hayat-GES 1 Güneş Enerji Santrali ile kendi elektrik enerjilerini ürettiklerini belirten Yıldız, ayrıca tesislerdeki motorin yakıtlı forkliftleri elektrikli forklifte dönüştürerek hem enerji maliyetlerin düşürüp hem de dizel yakıt kullanımına bağlı C02 emisyonunu ortadan kaldırdıklarını belirtti.


*

Kastamonu Entegre Hakkında

Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk firma olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır.

Kastamonu Entegre, 20 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük yedinci şirketi olmuş, Avrupa’da ilk dört üreticisi arasına girmiştir. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük 4 üreticisinden biridir. Dünya laminat parke üretiminin %6’sını tek başına gerçekleştirmektedir. %30 pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideri olan Kastamonu Entegre; aynı zamanda Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100’den fazla ülkeye yaptığı, ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Cironun %60’ı yurtdışındaki tesislerden ve ihracattan elde edilmektedir.

1,3 milyar dolarlık cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde 6 binden fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu; MDF ve yonga levha, laminat parke, tezgah ve kapı paneli ürünleri ile toplamda 5,6 milyon m³/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahip üretim tesislerinde her gün 4.500 konutun yaşam alanlarını oluşturacak hacimde üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasında son on yıldır ilk 50 firma arasındadır. “İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı” unvanına sahip olan Kastamonu Entegre, aynı zamanda Rusya’nın en büyük MDF üreticisi ve ihracatçısıdır.

Kastamonu Entegre, müşteri talebine istinaden odun hammaddesini %100 sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek FSC, CARB2/EPA belgeli ve E1, E0.5 (1/2), E0, F****  kalitede üretim yapabilmektedir. “Floorpan” ve “Artfloor”, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır. Doğal dengeyi koruma ve topluma katkı sağlama misyonuyla hareket eden şirket, Türkiye ağaç bazlı panel sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu hazırlamıştır. Geleceğin teknolojilerini geliştirmek amacıyla kurduğu Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde, ürün ve süreç geliştirme, verimlilik artırma, etkin kaynak kullanımı ve ileri malzeme teknolojileri üzerine çalışmaları gerçekleştirmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kastamonu-entegreden-enerji-tasarrufu-haftasi-mesaji-_183671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!