Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kat Karşılığı Hazine Arazisi

“COVID-19 salgınının önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla ülkemizde ve dünya genelinde sosyal ve ekonomik hayata ilişkin birtakım tedbirler almak” gerekçesiyle hazırlanan Torba Yasa Teklif Taslağı’nda, müteahhitlere Hazine arazilerinin tahsisini kolaylaştıran bir düzenleme yer aldı.

yapi.com.tr
Kat Karşılığı Hazine Arazisi

Kısa süre içinde TBMM’ye sunulması beklenen düzenleme ile 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun iki maddesinde değişiklik öngörüldü. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde yapılan değişiklikler doğrultusunda devletin mülkiyetindeki yerlerin satışı, kiraya verilmesi, trampası, irtifak hakkı tesisi ile kullanma izni verilmesi yetkisi Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; bu hüküm içine Hazine’nin özel mülkiyetindeki taşınmazlara arsa veya kat karşılığı inşaat yaptırılmasının da yolunu açan bir düzenleme eklendi. Müteahhitlerin ekonomik kriz, son olarak da salgın dolayısıyla yaşadıkları nakit sorununu gerekçe göstererek, devletin mülkiyetindeki arazilere bedel ödemeden inşaata başlama, sonrasında da hasılat payı ödeme gibi süreçlerdeki sorunları yaşamamak için istedikleri düzenleme böylelikle hayata geçirilecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kat-karsiligi-hazine-arazisi_179529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!