Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hazine Arazileri Madene Veriliyor

Aydın’ın Efeler ilçesinde tamamı hazine arazisinden oluşan bölgeye ‘Kuvars Kumu ve Feldspat Ocağı’ yapma projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi.

yapi.com.tr
Hazine Arazileri Madene Veriliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Aydın’ın Efeler ilçesi Çiftlikköy Köyü’nde tamamı hazine arazisinden oluşan ve Çine Çayı, Büyük Menderes Nehri, Çine Barajı, Topçam Barajı’nın olduğu bölgeye Kuvars Kumu ve Feldspat Ocağı yapılması projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; proje alanı için daha önce; Aydın İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü adına 1,68 hektarlık alanda “Ariyet Ocağı” için 4 Ekim 2007 tarihinde “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmişti. Daha sonra “Ariyet Ocağı” ismi sorun yaratacağı gerekçesiyle “Kuvars Kumu ve Feldspat Ocağı’’ olarak değiştirildi. Yeni hazırlanan projeyle, 1,68 hektar olan proje alanının 23 hektara çıkarılması ve üretim kapasitesinin 390.000 ton/yıl olması amaçlanıyor. Proje kapsamındaki toplam yatırım bedeli 750 bin TL olarak belirlendi.

Bölgede su kaynakları bulunuyor
Yapılması planlanan alanı Çiftlikköy Mahallesi’ne 770 metre, Savandere Mahallesi ve Boğaziçi Mahallesi’ne ise 780 metre uzaklıkta bulunuyor. Bölgedeki yurttaşlar ise tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Proje alanına yakın bölgede 770 metre yakınlığında Çine Çayı, 1.6 kilometre yakınlığında Büyük Menderes Nehri bulunuyor. Proje alanının hemen yanında ise Karagöz Deresi, isimsiz mevsimsel akışlı dereler ve kuru dere yatakları bulunuyor. Proje alanına Topçam Barajı 14 kilometre uzaklıkta yer alırken, Çine Barajı ise 37 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca proje alanın yakınlarında Koçarlı bölgesi Çakırbeyli Mahallesi Çine Çayı kenarında Adnan Menderes Müzesi yapımı sürüyor.

CHP Aydın Milletvekilli Süleyman Bülbül, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Hiçbir plan, değerlendirme yapılmaksızın ülkemizin her yerine madenler, santraller açılıyor. Yapılmak istenen maden işletmesinin proje alanı 1,68 hektardı. Bu alanın 23 hektara çıkarılması için ÇED Gerekli Değildir Kararı verildi. Baştan savma verilen bu kararlar iktidar tarafından yıllardır şirketlere verilen tavizlerin, doğa talanının bir aracıdır.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-arazileri-madene-veriliyor_183339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!