Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Katar İnşaat İşine de Giriyor

Katar ve Türkiye arasında “Şehircilik İş Birliği Anlaşması” imzalandı. İki ülkenin kentsel dönüşüm, kentsel altyapı, akıllı şehirler ve sosyal konut üretimi için projeler yapacağı anlaşmaya, “Devlete ait taşınmazların satışı” maddesi de eklendi.

yapi.com.tr
Katar İnşaat İşine de Giriyor

Türkiye, Katar'da askeri üs açıp asker gönderdi. Katar, Türkiye'de, Digitürk dahil çok sayıda firma satın aldı. Türkiye'ye 500 milyon dolarlık uçak hediye eden Katar, Tank Palet Fabrikası'na da ortak oldu. İstanbul ve Ankara'da caddelerin isimleri bile “Katar Caddesi” olarak değiştirildi. Katar Emiri'nin annesi de tartışmalara neden olan Kanal İstanbul güzergahında arazi satın aldı. Tüm bu gelişmelerin ardından şimdi de inşaat sektörünün kapıları, Katar'a açılıyor.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; iki ülke arasında “Şehircilik İş Birliği Anlaşması” imzalandı. Katar ve Türkiye, kentsel dönüşüm, kentsel altyapı, akıllı şehirler ve sosyal konut üretimi için projeler yapacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Katar Belediye ve Çevre Bakanı Abdülaziz Bin Turki Al Subaie tarafından imzalanan anlaşmada, “Devlete ait taşınmazların elden çıkarılması ve satışı” başlıklı bir maddenin de olması dikkat çekti.

Anlaşmadaki bu hükme göre, “Devlete ait taşınmazlar üzerinde kamu ve özel yatırım olanaklarının yanı sıra devlete ait taşınmazların elden çıkarılması ve satışına ilişkin usuller” konusunda da iş birliği yapılacağı belirtildi. Anlaşma uyarıca, iki ülke kentsel dönüşüm, mekansal planlama ve akıllı şehirler stratejisi gibi alanlarda iş birliği yapacak. Mevcut ve potansiyel kentsel sorunlar için çözüm üretecek ve sürdürülebilir, güvenli ve yüksek kaliteli yerleşim ve kentlerin geliştirilmesine yönelik fırsatları yaygınlaştıracak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katar-insaat-isine-de-giriyor_178978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!