Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Katar'da Bir Çöl Gülü

Jean Nouvel, çöl gülü formundan ilham alarak tasarladığı Katar’ın yeni Ulusal Müzesi planlarını, New York MoMA’da yaptığı bir basın toplantısında açıkladı. Doha Corniche’in güney kıyısında yaklaşık 140 bin metrekarelik alana yerleşen bina, geniş bir avlunun etrafını saran ve 40 bin metrekarelik iç alanı kaplayan, alçak katlı, birbirinin içine

Gazete Habertürk
1 Katar'da Bir Çöl Gülü

Jean Nouvel, çöl gülü formundan ilham alarak tasarladığı Katar’ın yeni Ulusal Müzesi planlarını, New York MoMA’da yaptığı bir basın toplantısında açıkladı. Doha Corniche’in güney kıyısında yaklaşık 140 bin metrekarelik alana yerleşen bina, geniş bir avlunun etrafını saran ve 40 bin metrekarelik iç alanı kaplayan, alçak katlı, birbirinin içine geçmiş pavyonlardan meydana geliyor.

Katar’ın kültürü ve gelenekleri ile Körfez ulusunun hızlı değişimi ve modernleşmesini dengelemek amacıyla tasarlanan Katar Ulusal Müzesi’nin programında, sinematik gösteriler ve sözlü tarih sunumları yer alıyor. Yerden büyüyormuş gibi görünen eğimli, birbirinin içine giren diskler pavyonların zeminini, duvarlarını ve çatılarını oluşturuyor. Dışı kum rengi betonla kaplanmış bu diskler, çöl gülünün bıçak gibi taç yapraklarının görünümüne bürünüyor.Nouvel, müzenin, geleneksel olarak çölde ticaret yolu üzerindeki ticaret, bilgi ve insan akışını destekleyen kapalı alan olarak tanımlanabilecek “kervansarayların” modern bir yansıması olduğunu söylüyor.

“Buradan itibaren, aklınıza kazınan anılarıyla çölü arkanızda bırakıyorsunuz. Katar Ulusal Müzesi, bir kültürün sesini, modernliğin mesajını ve çölün denize ulaştığı noktadaki metamorfoz ve güzelliği yansıtacak.”Katar Ulusal Müze binasında 8 bin metrekarelik sürekli sergi alanı, 2 bin metrekarelik geçici sergi alanı, 220 kişilik bir oditoryum, 70 kişilik yemek ve TV stüdyosu, iki kafe, bir restoran ve müze mağazası yer alacak. Okul grupları ve özel misafirler için ayrı tesisler de bulunacak. Çalışanlar için ayrılan tesisler arasında ise bir araştırma merkezi, restorasyon laboratuarları, çalışan ofisleri ve koleksiyonlama ve depolama bölümleri olacak. 111 bin 500 metrekarelik bir park ise, Katar Çölü ile çevrili müzenin etrafını saracak.Müze galerileri 3 temaya göre düzenlenecek: Katar bölgesinin doğal tarihi, Katar’ın sosyal ve kültürel tarihi ve Katar’ın 18. yy.’dan günümüze kadarki tarihi.

ETİKETLER: proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/katarda-bir-col-gulu-_78233.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • adamlarda para var ama parayla beraber akil ve meslege saygi da var. cevreyle uyumlu ve teknolojiyle icice gecmis bir proje. simdi bu parayla turkiyede bu projeyi ne yapabilirsin ne de juri boyle bir projeye onay verir. bu bir zihniyet meselesi, bir algilama meselesi maalesef. onun icindir ki 100 seneye yaklasan tc de hala mimar sinanin binalari ile ovunuluyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!