Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Kavrayıcı ve Kapsayıcı Olma Anlayışımız Bundan Sonra da Devam Edecektir"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin 15 - 16 Şubat tarihlerinde yapılan ve 'Çağdaş İnşaat Mühendisleri'nin kazandığı 44. Dönem Genel Kurul ve Seçimleri sonrası hazırlanan sonuç bildirgesi açıklandı; "Bugüne kadar sürdürdüğümüz kavrayıcı ve kapsayıcı olma anlayışı, bundan sonra da devam edecektir" denildi.

yapi.com.tr
"Kavrayıcı ve Kapsayıcı Olma Anlayışımız Bundan Sonra da Devam Edecektir"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe imzasını taşıyan açıklamada, mühendis emeğinin giderek daha fazla sömürüldüğüne ve İMO'nun vesayet altına sokulmaya çalışıldığına dikkat çekilerek, "Bugüne kadar uygulanan tüm baskı ve ötekileştirmelere rağmen yeni seçilen şube yönetim kurulumuz; bilimden, akıldan, özgürlükten, eşitlikten, dayanışmadan, insan ve mühendis emeğine sahip çıkmaktan yana olan tutumunu sürdürmeye devam edecektir" denildi.

Haksızlık, yolsuzluk, rüşvet ve hukuksuzluklara karşı olan tutumun bu dönemde de sürdürüleceğinin vurgulandığı açıklamada, "Şube yönetim kurulumuz iki yılı kapsayacak olan bu çalışma döneminde de mesleki dayanışmayı önemseyecek, insanı değil, konuyu ve sorunları tartışacaktır. Hukuk ve adalete ihtiyaç duymayanların da birgün hukuk ve adalete ihtiyaçları olacağı unutulmayacak; kavrayıcı ve kapsayıcı olma anlayışıyla çalışmalarımız sürdürülecektir" görüşlerine yer verildi.

Önümüzdeki iki yıllık çalışma döneminde İMO

·         Mesleğimizi itibarsızlaştıranlara ve kent topraklarını kendi çıkarları için kullananlara karşı olan tutumumuzu sürdüreceğiz.

·         Popülist ve çıkara dayalı politikalar sürdürenlere karşı, ülke ve kent gerçeği ile örtüşen politikaları sürdürenlerle birlikte olacağız.

·         İnşaat Mühendisliği eğitimini sadece bir “diploma almak” olarak görenlere karşı durup, nitelikli bir inşaat mühendisliği eğitiminin tercih edilmesini sürekli olarak talep edenlerle birlikteliğimizi sürdüreceğiz.

·         Mesleğimizin etik kurallarını evrensel boyutta geliştirerek özenle uygulayıp bu anlayışta olanlarla işbirliği içinde olacağız.

·         Çevremizi katleden ve bunların ekonomik, sosyal ve toplumsal etkilerini dikkate almadan yapılan “rant” projelerine karşı olan tutumumuzu her koşulda sürdüreceğiz.

·         3.Köprü, 3.Havaalanı, iki yakaya iki kent, içinden otomobillerin geçeceği Tüp Tünel gibi projelerin neden yapılmaması gerektiğini anlatmaya devam edeceğiz.

·         İstanbul’un göç olan bir kent olmasının durdurulabileceğini, Anadolu’da başka çekim merkezlerinin oluşturulabileceğini anlatmayı sürdüreceğiz.

·         Otomobile ve bireysel ulaşıma dayalı bir ulaşım sistemi yerine, toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi gerektiğini anlatacağız.

·         Metro ve diğer raylı sistemlerin geliştirilmesini, Metro, hafif metro, tramvay, tercihli otobüs yolu ve deniz yolu ulaşımı arasındaki geçişlerin kolaylaştırılmasına sürekli olarak vurgu yapacağız.

·         Kentimizi depreme hazırlamanın ve Kentsel Dönüşüm konusunun aynı zamanda sürdürülebilir, evrensel düzeyde kentsel yaşamın alt yapısını oluşturup, sosyal, toplumsal, ekonomik, hukuksal ve teknik boyutlarıyla ele alınması gereken ve bu uygulamanın zor olmayan bir çalışmayı gerektirdiğini anlatmaya devam edeceğiz.

·         Bugün uygulanmakta olan Kentsel Dönüşüm Uygulamalarının, İstanbul’u beş afetle karşı karşıya bırakacağını anlatmayı sürdüreceğiz, anlamak isteyenlere destek olacağız.

·         Mesleğimiz, kentimiz ve ülkemizle ilgili olarak söyleşi, panel, sempozyum, kongre ve konferanslar düzenlemeyi sürdüreceğiz. Meslekiçi eğitim seminerlerine ve kurslarına yine önem vererek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kavrayici-ve-kapsayici-olma-anlayisimiz-bundan-sonra-da-devam-edecektir_118231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!