Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaya Gazına Global Tepki!

Suları zehirleyen kayadan gaz-petrol çıkarma işlemine karşı 26 ülkede 250 gösteri düzenlendi. Kanada yerlilerinin isyanına Rumen köylüler destek verdi.

yapi.com.tr
Kaya Gazına Global Tepki!

Reuters'in haberine göre, toprağın derinliklerinden kaya gazı çıkarmak için kullanılan hidrolik kırılma (fracking) tekniğiyle yeraltı sularının ve havanın zehirlenmesine karşı önceki gün 26 ülkede 250 protesto düzenlendi. Hidrokarbon çıkarılması için toprağın altına kimyasallar basılması işlemine karşı her yıl 19 Ekim’de organize edilen Küresel ‘Frackdown’ etkinliği, halkları enerji devlerine karşı bir araya getirdi. Kanada’nın doğusunda New Brunswick’de kaya gazı çıkaran Kanadalı şirkete karşı uzun zamandır eylem yapan, ama geçen hafta polis saldırısına uğrayan yerliler, içlerinden şefleri dahil 40 kişinin gözaltına alınmasına rağmen, önceki gün de eylemdeydi. ABD’nin Pennsylvania eyaletinde, Kanada yerlileriyle dayanışma adına gösteri düzenlendi. Kaliforniya eyaletinde aktivistler, Ballona Creek’de kaya gazı çıkarılmasına karşı hem yürüyüş düznledi hem de bisiklet pedalı çevirdi.

‘Chevron defol’

Dünyanın öbür ucunda, Romanya’nın Pungeşti kasabasında, kaya gazı çıkarmaya hazırlanan ABD petrol devi Chevron protesto edildi. Chevron’un yerel yönetimden izin almış olmasına rağmen, bir araya gelen kasaba halkı, hidrolik kırılma işleminin çevre ve sağlık üzerindeki zararlarına dikkat çekerek, ‘’Chevron, evine git’’, ‘’Kaya gazına hayır diyoruz’’ diye bağırdı. Kuzey İrlanda dahil Britanya, İrlanda, İspanya ve Fransa da onlarca gösteriye sahne oldu.

‘Ne pahasına?’

Jeopolitika uzmanı Ian Crane, bu manzarayı değerlendirirken, hidrolik kırılmanın enerji ihtiyacının karşılanması ve istihdam yaratması potansiyelinin abartıldığını ileri sürdü. ‘’Bence su kaynaklarının korunması her şeyden önemli. Çünkü temiz suya ulaşamazsak, gezegende yaşam biter’’ uyarısını yapan Crane, ‘’Enerji ve işe gelince, ne pahasına? Yeryüzünde yaşam diye bildiğimiz şeyin bitmesi pahasına mı’’ diye sordu.

Avrupa kaya gazına soğuk

Kaya petrolü ve gazının, ABD’nin uzun vadede Ortadoğu’ya enerji bağımlılığını ortadan kaldıracağı ve hatta dünyanın bir numaralı petrol üreticisi olmasını sağlayacağı hesaplanıyor. Avrupa ise en azından şimdilik farklı bakıyor. Fransa, 3.870 milyar metreküp kaya gazı ve 4.7 milyar varil kaya petrolü rezervi üzerinde oturuyor. Bu, Fransa’nın 80 yıllık gaz, 60 yıllık petrol ihtiyacına denk geliyor. Buna rağmen, Fransa Anayasa Mahkemesi, hidrolik kırılma teknolojisiyle kaya petrolü ya da gazı çıkarılması yasağını geçen hafta onayladı. Bununla birlikte Polonya’nın eski düşmanı Rusya’ya enerji bağımlılığından kurtulmak, Britanya’nın da İskoçya’nın bağımsızlığı halinde Kuzey Denizi petrollerinden olmayı telafi edebilmek için kaya petrolü ve gazıyla ilgili büyük hayalleri var. Ancak Avrupa Parlamentosu, her türlü sondaj çalışmasından evvel çevreye etkisiyle ilgili tam teşekküllü araştırma yapılmasını talep ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-gazina-global-tepki_113263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!